Zväz obchodu o otváraní predajní

Zväz obchodu žiada, aby sa otvorili všetky predajne, potravinárske a nepotravinárske, pri zachovaní prísnych hygienických podmienok. Je epidemiologicky bezpečné pri vysokom počte infikovaných a hospitalizovaných otvoriť takéto prevádzky? Majú šancu posunúť sa zamestnanci obchodov do vyššej kategórie, aby boli bližšie k vakcíne proti koronavírusu? 

Lucia Nagyová, moderátorka: „Zväz obchodu žiada, aby sa otvorili všetky predajne, potravinárske a nepotravinárske, pri zachovaní prísnych hygienických podmienok. Je epidemiologicky bezpečné pri vysokom počte infikovaných a hospitalizovaných otvoriť takéto prevádzky? Majú šancu posunúť sa zamestnanci obchodov do vyššej kategórie, aby boli bližšie k vakcíne proti koronavírusu? Viac si už povieme v dnešnej relácii K veci. Pri počúvaní vás víta Lucia Nagyová. Ovce, ktoré nikomu nepatria. Takto pomenúvajú predstavitelia Zväzu obchodu nariadenia, respektíve vyhlášky, u ktorých sa podľa nich vymyká logika. Úrad verejného zdravotníctva umožnil napríklad ísť do obchodov ľuďom, ktorí sú infikovaní. Nariadenie prešetrila na ich podnet Generálna prokuratúra a dala im podľa zväzu za pravdu. Komplikácie s kúpou nepotravinárskeho sortimentu mali nedávno aj rodičia, keď sa postupne začali otvárať školy, a nielen s písacími potrebami. Keďže v obchodoch sú regále s batériami, žiarovkami či doplnkami do kúpeľne opáskované, skúšali zákazníci toto nariadenie obísť a tovar si nablokovali cez samoobslužné pokladne. Týmto nenabádame ľudí, aby obkľukou obchádzali pravidlá. pýtali sme sa prezidenta Zväzu obchodu Martina Katriaka, aké majú skúsenosti so zákazníkmi.“
Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu SR: „Nedá sa to ustriehnuť, by sme museli upravovať pokladne. Vzhľadom na tie daňové predpisy, ktoré tuná sú, je to nereálne. Aby sme urobili tam jeden rázny krok, my tvrdíme, aby boli otvorené nielen potravinárske, ale aj nepotravinárske predajne, aby tam platili prísne zdravotné a hygienické predpisy, také, ako v prípade potravín, a samozrejme, aj obmedzenie počtu zákazníkov v týchto predajniach nepotravinárskych, no a tým pádom by to bolo doriešené.“
Lucia Nagyová: „Vláda však vo veľkom spustila očkovanie, najmä teda zdravotníkov, seniorov, už aj nad sedemdesiatpäť rokov, a učiteľov. Upozornili ste aj na to, že práve seniori sa už očkujú a vyhradené hodiny pre nich nemajú už opodstatnenie.“
Martin Katriak: „No.“
Lucia Nagyová: „Vo väčšine prevádzkach sa predsa len premelie v uličkách viac ľudí ako v menších obchodoch na dedinách. V rámci tých epidemických opatrení je podľa vás rozumné ponechať hodiny vo veľkých obchodoch a v menších ustúpiť od nich?“
Martin Katriak: „Je tuná jeden svetový nonsens na Slovensko, a síce to, že predpisom je povolené, aby do obchodov chodili aj ľudia, ktorí sú chorí, ktorí sú nakazení. Normálne to predpis, tuším, dvadsiateho ôsmeho alebo siedmeho decembra umožnil. A my, keď sme proti tomu protestovali, tak sa nás spýtali tí, ktorí to tvorili, že kam pôjdu ľudia nakupovať, ktorí nemajú vnukov, susedov. My si myslíme, že toto nie je otázka na obchod, ale to je otázka na samosprávu alebo na vládne inštitúcie, aby zabezpečili tieto, možnosť, možnosť zásobovania týchto občanov, ktorí, ktorí sú chorí, a pritom nešli do obchodu ani nenakazili. No a z tohto potom vyplývajú aj ďalšie, ďalšie konzekvencie, napríklad otázka stanovenia osobitného stavu pre seniorov. My si myslíme, že to nie je potrebné, pretože seniori nakupujú celý deň. A keď už by sme pripustili, že áno, že bolo by to treba, tak rozhodne nie od deviatej do jedenástej, ale od pol ôsmej do deviatej, pretože to sú hodiny, kedy seniori boli navyknutí chodiť k nám nakupovať, v tejto dobe, neohrozili tým nikoho, pretože tí, čo išli do zamestnania, tak tí si nakúpili o siedmej, mamičky s deťmi, tí chodia od deviatej a vyššie.“
Lucia Nagyová: „Nadviažem na to, čo ste hovorili. S nakupovaním infikovaných koronavírusom sa stráca podstata v podstate, lebo keď zákazníci si, sa kontrolujú pri vstupe a dezinfikujú si ruky, meria sa im teplota. Mali teda pracovníci daného obchodu oprávnenie vyžiadať si napríklad povolenie o tom, že niektorí zákazníci sú infikovaní?“
Martin Katriak: „My také oprávnenie nemáme, a vieme, že je ho aj nereálne mať, pretože by sme to neboli schopní robiť, pretože denne sa vystrieda len v potravinárskych obchodoch zhruba tristotisíc zákazníkov. My na to nemáme prostriedky, ani technické vybavenie, ani zamestnancov, zamestnancov by sme vystavili riziku. Nie, toto my nevieme robiť ani to nemôžeme robiť, a preto my ani nemôžeme súhlasiť s tým, aby chodili nakupovať tí, ktorí sú chorí, myslím nakazení pandémiou, pretože my to nevieme zistiť.“
Lucia Nagyová: „Prejdeme aj k politickej rovine, pán Katriak. Máte pocit, že vláda v úvodzovkách žongluje s tým, že dáva prostredníctvom sociálnych sietí rečnícke otázky, aké prevádzky otvoriť? Spomeniem len začiatkom februára, kedy minister hospodárstva Richard Sulík na sociálnej sieti napísal, že sa im podarilo presadiť otváranie záhradkárstiev. Vy tvrdíte, že vládne autority s vami nekomunikujú.“
Martin Katriak: „Nie.“
Lucia Nagyová: „Ale zdá sa, že komunikujú ministri na svojich profiloch na sociálnych sieťach. Ako toto vnímate?“
Martin Katriak: „No, vnímam, vnímame to veľmi citlivo, pretože, viete, v obchode robí kopec ľudí, ktorí majú skúsenosti tridsať, štyridsať, niektorí aj päťdesiat rokov z práce v obchode a iste nemajú, nemajú dôvod na to, aby niekoho zaviedli alebo oklamali. Čiže, pokiaľ ide o otvorenie predajní, o ktorých my sme teraz hovorili, nepotravinárskych, záhradníci a tak ďalej a tak ďalej, tak si myslíme, že pokiaľ bude platiť taký istý prísny režim, počet metrov štvorcových, zdravotnícke a hygienické predpisy, zákazy, nariadenia, tak môžu byť otvorené aj predajne, kde sa predávajú topánky, šaty, záhradníctva a tak ďalej a tak ďalej, s kľudom to môže byť otvorené, s kľudom. Nič sa nestane, keď sa, keď sa budú dodržiavať tieto predpisy. Keď si to porovnáme, pani redaktorka, s vlakmi, autobusmi, električkami, trolejbusmi, kde ľudia proste sú niekedy natlačení ako sardinky, a s obchodom dajme tomu, kde sa predávajú topánky, kde môže ísť iba, ja neviem, päť zákazníkov, lebo tam bude platiť cenzus pätnásť metrov štvorcových na zákazníka, tak každý reálny človek veľmi, veľmi chytro pochopí, že kde je väčšie nebezpečenstvo, či v tom trolejbuse, autobuse, alebo či predajni topánok, alebo predajni záhradníctva.“
Lucia Nagyová: „Lenže treba aj povedať to B, a síce že počty infikovaných a počty hospitalizovaných sú kritické. Preto neobávate sa toho, keď máme za úlohu znížiť čo najviac mobilitu, a otvoríme aj nepotravinárske prevádzky, či to nemôže byť kontraproduktívne s tým, čo vy žiadate.“
Martin Katriak: „My zvažujeme aj túto skutočnosť, ale naše skúsenosti a hlavne informácie, ktoré dostávame, keď, keď toto porovnávame aj s výsledkami, ktoré dostávame z jednotlivých tých analytických centier, tak nevidíme nejaké jasné, alebo ukazujúce, alebo presné číslo, že kde by sa, že by bolo povedané, že ľudia sa nakazili, nakazili v obchode, takéto nič neexistuje, nič.“
Lucia Nagyová: „Obrátili sme sa aj na ministerstvo zdravotníctva, keďže požiadavkou Zväzu obchodu, ako povedal Martin Katriak, je aj to, aby ich zaradili do kritickej infraštruktúry, keďže ich pracovníci sú dennodenne v kontakte s cudzími ľuďmi. Rezort apeluje na trpezlivosť a pripomína, tempo očkovania závisí od počtu ampuliek na Slovensku. Hovorkyňa Zuzana Eliášová.“
Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: „Očkuje sa ale v zmysle vyhlášky, aktuálne platnej vyhlášky ministerstva zdravotníctva. A čo sa týka napríklad predavačov v obchodoch a podobne, tak oni sú zadefinovaní v poradí, že pôjdu podľa veku, to znamená, ak spadajú do jednotlivej vekovej kategórie, alebo ak majú nejaké chronické ochorenie, že sú chronicky chorí pacienti, tak budú zaradení do danej fázy. A v prípade, že sú to zdraví ľudia s dobrou imunitou, tak budú očkovaní vo fáze, kedy bude očkovaná bežná verejnosť.“
Lucia Nagyová: „Zatiaľ sa teda neplánuje, aby v rebríčku očkovaných poskočili vyššie. Pýtali sme sa aj na ďalšie požiadavky Zväzu obchodu. Seniorské nákupné hodiny počas pracovného týždňa zostávajú naďalej v platnosti, hoci predstavitelia Zväzu obchodu tvrdia, že v čase od deviatej do jedenástej hodiny sa v predajniach veľmi neozýva zvuk blokovania tovarov. Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.“
Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR: „Využitie tejto výnimky za dodržania prísnych hygienických opatrení nie je pravidlom. Ide o možnosť a slúži pre ľudí v mimoriadnych situáciách, ktorí si nevedia zabezpečiť nevyhnutné životné potreby inak. Priebežne sme zaznamenávali podnety a sťažnosti od ľudí aj od seniorov, ktorí nemali možnosť zabezpečiť si potraviny cez iné osoby, zároveň nemali možnosť využiť online nákupy a nebola im garantovaná ani automatická pomoc donášky zo strany samospráv.“
Lucia Nagyová: „Za pekné slovo môžu ľudia aj naďalej požiadať rodinu či známych o nákup. Pri infikovaných zákazníkov vyhláška podľa nej jasne stanovuje hygienické podmienky, za ktorých môže pozitívne testovaná osoba vstúpiť do prevádzky. Opäť Daša Račková.“

Daša Račková: „Horné dýchacie cesty musí mať prekryté respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu alebo s jeho prekrytím chirurgickým rúškom a dodržiavať hygienu rúk. Chápeme obavy Zväzu obchodu. Veríme však, že pri súčasne nastavených hygienických opatreniach všetky osoby nachádzajúce sa v obchodoch potravín tieto opatrenia striktne dodržiavajú a prevádzky na dodržiavanie opatrení vyzývajú a dohliadajú na to. Pri samotnom nákupe sa nepredpokladá vysoké riziko vystavenia osôb obojstrannému úzkemu kontaktu, teda ide o menej ako dva metre po dobu dlhšiu ako pätnásť minút s komunikačnou interakciou. Nakupujúci sú navyše pravidelne vyzývaní k dodržiavaniu protiepidemických opatrení. Kontakt s pozitívnou osobou v prípade nákupu potravín sa nepovažuje za úzky kontakt.“

Zdroj: [22.02.2021; Rádio Slovensko; K veci; 18:18; R / Lucia Nagyová]
Foto: ilustračné, Getty images