Zaokrúhľovať sa bude cena nákupu, nie tovarov. Jedno a dvojcentové mince budú minulosťou, toto by ste mali vedieť

Zaokrúhľovať sa nebudú ceny jednotlivých položiek v obchodoch či služieb, ale až konečná suma za celý nákup.
Zaokrúhľovať sa nebudú ceny jednotlivých položiek v obchodoch či služieb, ale až konečná suma za celý nákup.
Obeh jednocentových a dvojcentových mincí sa na Slovensku od 1. júla obmedzí, a to zaokrúhľovaním hotovostných platieb. Platby do 5 eurocentov sa zaokrúhlia na 5 eurocentov. Ak je výsledná cena nákupu pred zaokrúhlením napríklad 3,66 eura, kupujúci zaplatí v hotovosti po zaokrúhlení 3,65 eura. Ide o zaokrúhľovanie len fyzicky platenej hotovosti.
Pozitívnym faktom je, že zaokrúhľovať sa nebudú ceny jednotlivých položiek v obchodoch či služieb, ale až konečná suma za celý nákup, skonštatovala Mária Sameková zo Slovenskej komory daňových poradcov. Negatívum tejto zmeny môže byť podľa nej v tom, že obchodníkom vzniknú náklady v súvislosti s úpravou softvéru online registračných pokladníc.
Centy netreba vymieňať
Jednocentové a dvojcentové mince zostávajú podľa Národnej banky Slovenska (NBS) naďalej zákonným platidlom, nie je ich potrebné osobitne vymieňať. Ak by však predsa len niekto mal záujem tieto mince vymeniť, je to možné, či už v národnej banke alebo v bankách za obvyklých podmienok pre výmenu peňazí. NBS pri výmene najmenších mincí neúčtuje poplatok.
Jediným obmedzením, ktoré platilo aj doteraz, ostáva, že obchodník má právo neprijať pri jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí akejkoľvek nominálnej hodnoty.
Obchodníci sú pripravení
Obchodníci zo Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) sú na zaokrúhľovanie platieb pripravení. Ako povedal predseda aliancie Martin Krajčovič, pokladničné systémy budú mať členovia k stanovenému termínu plne pripravené. Zaokrúhľovanie je podľa neho finančne neutrálne, spotrebitelia sa nemusia obávať znevýhodnenia pri platbe v hotovosti. Správnosť zaokrúhlenia zabezpečí softvér pokladní.
Jednocentové a dvojcentové euromince príjemcovia platieb budú naďalej povinní prijímať a budú ich môcť aj vydávať pri platbách v hotovosti. Zväz obchodu SR preto prosí spotrebiteľov, aby nenosili veľké objemy drobných mincí do predajní. Na takéto správanie nie je podľa nich najmenší dôvod.
Obmedzenie používania najmenších centových euromincí v hotovostnom peňažnom obehu zavedením princípov zaokrúhľovania platí už v piatich krajinách eurozóny. Je to Fínsko, Holandsko, Belgicko, Írsko a Taliansko.


Zdroj: [28.06.2022; interez.sk; MarsVladimir Putin; 14:03; SITA]
https://www.interez.sk/zaokruhlovat-sa-bude-cena-nakupu-nie-tovarov-jedno-a-dvojcentove-mince-budu-minulostou-toto-by-ste-mali-vediet/