Zamlčaný pôvod mäsa

Kontrolóri potravín zvyšujú pozornosť. Po tom, čo východoslovenská firma dodala známemu reťazcu 120 ton kuraciny s nejasným pôvodom, si inšpektori cielene posvietili na dovážané hydinové mäso. Prípad ľuďom opäť pripomína, aby si v prípade záujmu pôvod mäsa dobre preverili.

Zuzana Straková Wenzlová, moderátorka: „Kontrolóri potravín zvyšujú pozornosť. Po tom, čo východoslovenská firma dodala známemu reťazcu 120 ton kuraciny s nejasným pôvodom, si inšpektori cielene posvietili na dovážané hydinové mäso. Prípad ľuďom opäť pripomína, aby si v prípade záujmu pôvod mäsa dobre preverili.“
Barbora Šišoláková, redaktorka: „Firma, ktorá sa zaoberá spracovávaním mäsa, mala v máji dodať známemu obchodnému reťazcu 120 ton kureniec. Sľubovala slovenský pôvod.“
Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov: „Pôvod dodaného hydinového mäsa nevedela spoločnosť kontrolovanému orgánu preukázať.“
Barbora Šišoláková: „Slováci tak kúpili tony kuracieho mäsa neznámeho pôvodu. Na našu otázku odkiaľ kuracina pochádzala, dodávateľ nereaguje. Inšpektori vraj už podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa vo veci ohrozenia zdravia.“
Andrej Wallner, hovorca ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka: „Po nedávnom odhalení podvodného označovanie mäsa na východnom Slovensku urobili veterinári iba za mesiac jún 30 kontrol. Od apríla zároveň robí Štátna veterinárna a potravinová správa cielenú kontrolu hydinového mäsa pôvodom z iných členských štátov a tretích krajín.“
Barbora Šišoláková: „Na Slovensku podniká 47 prebaľovacích, respektíve spracovateľských spoločností, ktoré zásobujú obchody prevažne dovážaným mäsom. Spomínaná východoslovenská spoločnosť zrejme nie je v poslednej dobe jediná, ktorá pôvod mäsa obchodníkovi zamlčala.“
Daniel Molnár: „V mesiaci február zistili v jednej prebaľovacej a rozrábkovej firme na Slovensku, že na dodacích listoch neuvádzala krajinu pôvodu hydinového mäsa.“
Barbora Šišoláková: „Slovenskí hydinári sú presvedčení, že takýchto prípadov by sa našlo v obchode viac. Do istej miery s nimi súhlasia aj niektorí obchodníci. A to aj napriek tomu, že od roku 2015 je na obale každého mäsového výrobku uvedené, kde bolo zviera chované, zabité a mäso z nich zabalené.“
Nadežda Machútová, prezidentka Zväzu obchodu: „Obchodník nemá ako overiť, či napríklad tá prebalená hydina vo výrobnom procese, ktorý je, ale to podčiarkujem, pod veterinárnym dozorom, či bola prebalená alebo nebola prebalená. Vždy máte len obmedzené vedomosti. Ja som preto presvedčená, že takýchto príkladov môže byť viac.“
Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (text v obraze): „Toto sa môže stať len chybou dodávateľa. Na Slovensku máme žiaľ nízku a slabo konkurencieschopnú produkciu mäsa, preto sa nedá vždy zásobovať sieť obchodov priamo od dodávateľa.“
Barbora Šišoláková: „Prebaľovacím spoločnostiam hrozí pri porušení predpisov pokuta až do výšky 100-tisíc eur. Nakoľko zahraničné kuracie či morčacie vytláča slovenské mäso z pultov obchodov čoraz viac, slovenskí hydinári pripomínajú ľuďom, aby sa nenechali oklamať.“
Daniel Molnár: „Je dôležité, aby sa aj spotrebiteľ v stravovacích zariadeniach informoval nielen o pôvode hydinového mäsa, ale najmä o výrobcovi tohto mäsa a neuspokojil sa s informáciou, že majú slovenského dodávateľa.“
Barbora Šišoláková: „Hydinári aj s ohľadom na posledné prípady žiadajú, aby sa klamlivo označené mäso okamžite stiahlo z trhu. Zintenzívnili sa kontroly a prevádzkam, ktoré pôvod potravín falšujú, sa odobrala licencia.“

Andrej Wallner: „Agrorezort vie o požiadavke zástupcov Únie hydinárov na stretnutie, malo by sa tak stať v krátkom čase.“

Zdroj: [16.07.2021; TV TA3; Hlavné správy; 18:30; Barbora Šišoláková / Zuzana Straková Wenzlová]