Yeme najprv vyplo e-shop, teraz ide rozvážať do nových lokalít

Strach z pandémie zmenil spotrebiteľské správanie. Kým pred krízou ľudia nakupovali radšej častejšie a po menej, po jej prepuknutí si začali robiť veľké nákupy a vytvárali si zásoby.
Pozastavili ho kvôli korone.
BRATISLAVA. Strach z pandémie zmenil spotrebiteľské správanie. Kým pred krízou ľudia nakupovali radšej častejšie a po menej, po jej prepuknutí si začali robiť veľké nákupy a vytvárali si zásoby.
Okrem toho sa zavreli stravovacie zariadenia, a tak jediným miestom, kde si mohli zabezpečiť jedlo, boli predajne potravín.
Obchody tak zažívali výrazný nápor, ktorému sa museli rýchlo prispôsobiť. Či už hygienickými opatreniami, zásobovaním, alebo posilňovaním počtu zamestnancov.
To je aj dôvod, prečo sa bratislavská sieť Yeme rozhodla dočasne pozastaviť svoj e-shop. Napriek tomu, že aj internetový predaj potravín búral počas koronakrízy rekordy. Dnes už opäť funguje a spoločnosť ho chce rozšíriť.
V prvom rade kameň
Sieť Yeme na e-shope pracuje už viac ako rok, avšak kamenné predajne sú pre ňu na prvom mieste.
„Snažíme sa v nich vytvoriť zákaznícky zážitok, môžeme na jednom mieste odprezentovať celú šírku našej ponuky a vieme produktívne obslúžiť veľké množstvo zákazníkov,“ hovorí pre INDEX majiteľ reťazca Peter Varmuža.
Koronakríza priniesla zvýšený dopyt zákazníkov. Systém obmedzení zas spôsobil, že sieť potrebovala výrazne zrýchliť priechodnosť obchodov, aby ľudia nemuseli dlho čakať pred predajňou.
„Potrebovali sme všetkých našich zamestnancov, aby pomohli ľuďom nakúpiť. Jeden človek v kamennom obchode obslúži za hodinu do 15 zákazníkov, zatiaľ čo na eshope dvoch,“ vysvetľuje Varmuža s tým, že bolo zodpovedné orientovať všetky služby v prospech zákazníkov v kamenných obchodoch.
E-shop bol teda dočasne stopnutý. Dnes sa však situácia upokojuje a postupne vracia do normálneho stavu. Aj preto sa Yeme rozhodlo po niekoľkotýždňovej pauze k internetovému predaju vrátiť.
Ten spočiatku fungoval v testovacej fáze na vybraných adresách v Petržalke, neskôr sa rozšíril na polovicu tejto mestskej časti a aktuálne je ešte širší.
„Živý zákaznícky test sme mali už veľmi dlho, naučili sme sa lepšie poskytovať túto službu a rozhodli sme sa rozšíriť službu na celú Petržalku a Staré Mesto. Pripájame aj Rusovce, Jarovce a Čunovo,“ uvádza. Yeme chce ešte počas leta poskytnúť zákazníkom možnosť závozov na území celej Bratislavy.
Posilnený internetový predaj
Internetový predaj potravín je niečo, čomu sa väčšina slovenských obchodníkov doposiaľ vyhýbala. Koronakríza však ukázala, že si vie aj na slovenskom trhu nájsť zákazníkov a priniesla veľký rast predajov. Hráči na trhu s e-shopmi sa preto rozhodli službu posilniť a na scéne sa objavili aj nové spoločnosti.
Tesco začiatkom mája rozšírilo pokrytie internetovým predajom aj na mestá Trenčín, Banská Bystrica, Poprad a ich okolie. Aktuálne je služba dostupná pre dva milióny ľudí.
Okrem toho reťazec zaviedol službu Tesco zásielka, ktorá obsahuje trvanlivé potraviny a môžu si ju objednať zákazníci, ktorí bývajú na nepokrytom území.
Výkonný riaditeľ Tesca Martin Kuruc v rozhovore pre INDEX povedal, že v prvých týždňoch krízy boli schopní pokryť online predajom zhruba trojnásobný nárast tržieb. Keby mali väčšiu kapacitu, možno by vzrástli desaťnásobne.
Konateľ siete Delia potraviny Jozef Berko zas koncom marca pre INDEX povedal, že objednávky im oproti obdobiu spred pandémie narástli o dvesto percent a stúpla aj hodnota internetového nákupného košíka.
Popradská spoločnosť Lunys, ktorá je jedným z najväčších veľkoobchodov, vozí potraviny do potravinových obchodných reťazcov, hotelov, reštaurácií a škôl. Po nástupe krízy časť jej klientov musela povinne zavrieť, a tak sa rozhodli, že e-shop sprístupnia aj domácnostiam. Spoločnosť uviedla, že tento segment sa už nechystajú opustiť.
Trvanlivé potraviny začala počas krízy predávať aj internetová predajňa Mall.sk, núdzové balíčky vozili Bistro.sk či taxislužba Bolt.


Zdroj: [02.06.2020; index.sme.sk; Index / Biznis; 00:00; Tatiana Kapitánová]