V obchodoch je viac slovenského mlieka aj cestovín

Podľa prieskumu najvyššie zastúpenie slovenských potravín majú už tradične reťazce COOP Jednota (55,2 %), nasledujú predajne Fresh (50,4 %) a CBA (49,5 %).

Podiel slovenských potravín v obchodoch dosiahol v roku 2022 úroveň 42,3 percenta, čo je medziročný nárast o 0,9 percentuálneho bodu (p. b.).
Vyplýva to z prieskumu vystavenia slovenských výrobkov v maloobchode, ktorý Potravinárska komora Slovenska (PKS) aj v tomto roku uskutočnila prostredníctvom agentúry Go4insight.
„Pred dvomi rokmi sme zaznamenali šok uzatvorením hraníc v dôsledku pandémie, kde sa ukázala totálna závislosť našej krajiny od dovozu potravín, čo spustilo celospoločenskú diskusiu o potravinovej bezpečnosti štátu. Situácia posledných mesiacov nám ukazuje, že zabezpečiť dostatok nielen fyzicky, ale aj cenovo dostupných potravín sa musí stať prioritou tohto štátu,“ uviedol prezident PKS Daniel Poturnay.
Podľa prieskumu najvyššie zastúpenie slovenských potravín majú už tradične reťazce COOP Jednota (55,2 %), nasledujú predajne Fresh (50,4 %) a CBA (49,5 %). Najmenej slovenských výrobkov je vystavených v reťazci Lidl (32,6 %). Jediný Lidl si však svoj podiel vystavených výrobkov v porovnaní s minulým rokom polepšil o 5 p. b.
Najvyšší podiel zastúpenia slovenských výrobkov na regáloch je v kategóriách mlieko (73 %), vody a minerálky (64 %), víno, pivo a mliečne výrobky (52 %). Najmenej zastúpené slovenské výrobky sú v rámci kategórií oleje (12 %), cukrovinky nečokoládové (13 %), konzervované produkty (19 %) a cukrovinky čokoládové (22 %).
Zo 16 sledovaných kategórií sa v roku 2022 zaznamenal nárast v 11 kategóriách, najvýraznejší v kategórii mlieka, mliečnych výrobkov, cestovín a nečokoládových cukroviniek (plus 3 p. b.). Mierny pokles zaznamenali mäsové výrobky (mínus 1 p. b.).
Najvyšší podiel slovenských potravín na pultoch obchodov je v Banskobystrickom kraji (48 %), nasleduje Prešovský kraj (47 %) a Žilinský kraj (46 %), najnižší podiel má Trnavský kraj (35 %) a Bratislavský kraj (36 %).


Zdroj: [27.06.2022; Týždenník pre Záhorie; NAŠE TRADIČNÉ SLOVENSKÉ; s. 9; (TASR)]
ilustračné Martin Pavelek