U susedov zavedú zálohovanie nápojových obalov. Tender na časť systému vyhrali Slováci

Výška záloh bude oproti Slovensku takmer dvojnásobná.
V Európe postupne pribúda krajín so zálohovým systémom pre nápojové obaly. Zatiaľ čo na Slovensku sa PET fľaše a plechovky zálohujú od roku 2022, koncom vlaňajška zálohový systém spustili v Rumunsku a onedlho by sa mali pridať aj Česko, Rakúsko či Veľká Británia.
Štáty k zálohovaniu tlačia aj čoraz prísnejšie požiadavky na triedenie a recykláciu odpadov z obalov. Dohoda na novom obalovom nariadení však hovorí o tom, že krajiny sa môžu zálohovaniu vyhnúť, ak do roku 2026 dosiahnu aspoň 78-percnentú mieru triedenia odpadov.
Prípravy zálohovania vo viacerých krajinách napriek tomu pokračujú. Všade pritom treba nastaviť financovanie a logistiku systému, ako aj jeho softvérové riešenie.
V Rakúsku vyhralo tender Sensoneo
Najbližšie k spusteniu zálohového systému spomedzi okolitých krajín je Rakúsko. So spustením zálohovania rakúska vláda počíta už o necelý rok, a to k 1. januáru 2025.
Ústredný orgán rakúskeho zálohového systému, spoločnosť EWP Recycling Pfand Österreich gGmbH, si vo verejnej súťaži vybrala slovenskú spoločnosť Sensoneo ak dodávateľa potrebného softvéru. IT riešenie bude slúžiť ako centrálna infraštruktúra pre celý zálohový systém.
„Rakúsko si vybralo systém Sensoneo na zabezpečenie svojho zálohového systému pre jednorazové nápojové obaly, ktorý sa spustí v januári 2025. Rakúsko sa tak stáva šiestou európskou krajinou, ktorá používa náš IT systém zálohovania,“ uviedla na sociálnej sieti spoluzakladateľka Sensoneo Andrea Basilová.
Firma tvrdí, že v uplynulých rokoch sa jej podarilo vyhrať všetkých šesť posledných tendrov na zálohové systémy v Európe. Jej softvér okrem pripravovaného Rakúskeho systému sa už používa v Rumunsku, ako aj Slovensku, na Malte, v Írsku a Maďarsku.
Softvér funguje na infraštruktúre postavenej na cloude. IT riešenie zhromažďuje údaje zo všetkých zdrojov a umožňuje integráciu medzi všetkými zainteresovanými stranami v procesnom reťazci, vrátane obchodníkov, distribútorov, správcu systému a ďalších aktérov.
Zálohy budú 25 centov
V súčasnosti sa v Rakúsku darí triediť približne 70 % jednorazových nápojových obalov.
Hlavným cieľom krajiny je dosiahnuť 80 % mieru zberu po zavedení zálohového systému v roku 2025 a následne 90 % mieru zberu v roku 2027. Slovenský zálohový systém túto úroveň dosiahol v minulom roku 2023.
V rakúskom zálohovom systéme sa majú podobne ako na Slovensku zbierať všetky PET fľaše a kovové plechovky s objemom 0,1 až 3 litre. Rozdielom však bude podstatne vyššia sadzba záloh, a to 25 centov. Na Slovensku je to o 10 centov menej.

Zdroj: [24.01.2024; odpady-portal.sk; Spravodajstvo; 00:00; Radovan Potočár]