Správca zálohovania plánuje vylepšiť zber obalov pre nevidiacich

Súčinnosť obchodníkov pri zabezpečovaní zálohovanie pre každého deklaroval aj viceprezident Zväzu obchodu SR Filip Kasana. 

Predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič skonštatoval, že zálohový systém funguje a aktuálne sa dolaďuje po technickej stránke.
Bratislava 30. júna (TASR) - Správca zálohového systému plánuje vylepšiť zber zálohovaných nápojových obalov pre nevidiacich a slabozrakých ľudí. Spolu s obchodníkmi pracuje na vylepšovaní systému tak, aby bolo zálohovanie komfortné a prístupné pre všetkých. Na tlačovej konferencii o tom informoval manažér pre vonkajšie vzťahy Správcu zálohového systému Marián Harvánek. Správca spoločne s parašportovcom a reprezentantom SR v boccia Jakubom Nagyom otestovali všetky rozdielne typy zálohomatov, ktoré sú aktuálne nainštalované na Slovensku. Riešili dostupnosť, prístupnosť a obslužnosť pre ťažko zdravotne postihnutých ľudí. “Skúmali sme otvor pre vchodenie zálohovaného obalu, ako vysoko je displej, aký je prístup k samotnému odbernému zariadeniu a aká je možnosť privolania asistencie k odbernému miestu,” podotkol Harvánek. “Prístupnosť zálohomatov hodnotím vo všeobecnosti ako dobrú, zálohovanie mi nerobilo výrazný problém. Ovládanie zálohomatov je skutočne jednoduché,” povedal Nagy. Predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič skonštatoval, že zálohový systém funguje a aktuálne sa dolaďuje po technickej stránke. “Spotrebiteľský test ukázal, že je to v poriadku. Ukázal nám aj možnosti, ako zkomfortniť systém ďalej,” poznamenal Krajčovič. Počas leta chcú priniesť nápady na vylepšenie prístupu k vonkajším zálohomatom. Súčinnosť obchodníkov pri zabezpečovaní zálohovanie pre každého deklaroval aj viceprezident Zväzu obchodu SR Filip Kasana. Správca tiež v spolupráci s obchodníkmi pripravuje odporúčania pre odberné miesta. Ťažko zdravotne postihnutí ľudia môžu podnety o neprístupnosti odberného miesta nahlasovať na Zelenej linke Ministerstva životného prostredia SR. Zatiaľ žiaden takýto podnet podľa Harváneka neevidujú.

Zdroj: [30.06.2023; teraz.sk; Slovensko; 00:00; TASR]
Foto: TASR Jakub Kotian  
Na snímke zľava generálny riaditeľ sekcie obehového hospodárstva ministerstva životného prostredia SR Rastislav Zamboj a predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič počas tlačovej konferencie Správcu zálohového systému na tému Prezentácia výsledkov užívateľského testu obslužnosti zálohomatov v odbernej sieti zálohového systému a ich prístupnosti, osobami s ťažkým zdravotným postihnutím 30. júna 2023 v Bratislave.   
https://www.teraz.sk/slovensko/spravca-zalohovania-planuje-vylepsi/725315-clanok.html