Reťazce zastropujú na tri mesiace ceny 400 potravín

Filip Kasana viceprezident Zväzu obchodu SR: Prijali sme záväzok, že k cenotvorbe potravín budeme pristupovať citlivo a obchodné marže nebudeme zvyšovať. Tento záväzok sme dodržali. 

Niektoré základné potraviny by nemali počas nasledujúcich troch mesiacov zdražieť. Vyplýva to z iniciatívy obchodných reťazcov, o ktorej v piatok informoval dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) spolu s predsedom Slovenskej aliancie moderného obchodu Martinom Krajčovičom a viceprezidentom Zväzu obchodu SR Filipom Kasanom. Rozsah produktov so zastropovanými cenami bude pri každom z obchodných reťazcov iný, no ide hlavne o potraviny domáceho pôvodu. Minister Vlčan uviedol, že zastropovanie bude platiť od pondelka 20. marca, pričom potraviny so zastropovanou cenou budú označené logom „Protiinflačná garancia“. „Som veľmi rád, že sme na ministerstve prijali iniciatívu so zástupcami ôsmich najväčších obchodných reťazcov o zastropovaní približne 400 najmä slovenských potravín,“ dodal Vlčan. Cieľom iniciatívy podľa Kasanu je chrániť spotrebiteľov pred zdražovaním, no bez deformovania trhu štátnymi zásahmi. „Členovia zväzu obchodu podpisom deklarácie o cenovej stabilite spred roka prijali záväzok, že k cenotvorbe potravín budú pristupovať citlivo a obchodné marže nebudú zvyšovať. Tento záväzok sme dodržali a ceny potravín rástli len z dôvodu zvýšenia odbytových cien našich dodávateľov,“ uviedol Kasana. Spotrebitelia nájdu v reťazcoch Billa, CBA, Coop Jednota, Kaufland, Labaš, Lidl, Terno, Tesco označené zapojené predajne, ale aj pulty označené logom Protiinflačná garancia v najbližších dňoch. Samotný zoznam potravín zverejní agrorezort v pondelok, teda dnes. Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú nepretržite rastúce ceny potravín v tandeme so zvýšením nákladov na bývanie vrátane elektriny, plynu, tepla, vody a tepelných energií. Ide totiž o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, ktoré súhrnne tvoria polovicu výdavkov domácností. Ceny potravín nepretržite rastú už tretí rok, vo februári boli podobne ako v predošlom mesiaci medziročne vyššie o 28,6 %. Zvýšenie cien o viac ako štvrtinu sa prejavilo až v siedmich z deviatich skupín potravín. Opätovne výrazne drahšie boli najmä mlieko, syry a vajcia o 37,1 %, k úrovni 30 % sa priblížil aj rast cien chleba a obilnín aj mäsa. Zelenina bola drahšia o štvrtinu a nealkoholické nápoje takmer o pätinu. (tasr, sita, eko)
Prijali sme záväzok, že k cenotvorbe potravín budeme pristupovať citlivo a obchodné marže nebudeme zvyšovať. Tento záväzok sme dodržali. Filip Kasana viceprezident Zväzu obchodu SR

Zdroj: [20.03.2023; Pravda; Ekonomika; s. 8,9; tasr;sita;eko]
FOTO_zdroj: TASR