Prieskum o triedení a zálohovaní potvrdil, že odpady sa stávajú pre verejnosť dôležitou témou

Spoločný prieskum zrealizovali Správca zálohového systému a organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK.
Aj samotné zálohovanie ukázalo, že sme národ, ktorý má zodpovedný prístup k životnému prostrediu. Je veľmi podstatné, aby ľudia tento zodpovedný prístup k životnému prostrediu unifikovali na celkový prístup k odpadu a rovnako zodpovedne pristupovali k triedenému zberu, ktorý je dôležitý pre zabezpečenie recyklácie odpadov.
Práve preto sú pre systém zálohovania, aj systém triedenia dôležité spolupráce zamerané na vzdelávanie detí a mládeže.
„Mimo vzdelávania prostredníctvom kampaňovej a pravidelnej komunikácie cez naše komunikačné kanály je pre nás dôležité byť súčasťou projektov, ktoré edukujú mladé generácie nielen v téme zálohovania plastových fliaš a plechoviek od nápojov, ale aj celkovo v oblasti odpadového hospodárstva a prístupu k životnému prostrediu. Preto nás teší, že hudobno-vzdelávací projekt Zberný dvor od NATUR-PACKu sa v rámci spolupráce rozšíril o tému zálohovania a spoločne tak prinášame predovšetkým deťom na základných školách zábavnú formu vzdelávania ako odpadu predchádzať, čo s ním robiť, aby sme podporili jeho recykláciu či cirkularitu, napríklad z plastovej fľaše do plastovej fľaše a z plechovky do plechovky.“ uvádza Monika Farka, marketingová manažérka za Správcu zálohového systému.
Naše tímy spojili sily aj na hudobnom festivale GRAPE 2023. Organizácie NATUR-PACK a Správca zálohového systému tu spustili spoločný prieskum o triedení a zálohovaní. Cieľom prieskumu bolo zistiť zásadné postoje verejnosti v oblasti triedeného zberu i zálohovania nápojových obalov.
Do prieskumu sa zapojilo 1600 respondentov. Obe organizácie výsledky prieskumu veľmi potešili, nakoľko potvrdili, že odpady sa stávajú pre verejnosť jednoznačne témou, kde považuje za dôležité sa správať zodpovedne.
„Teší nás, že veľká väčšina respondentov preukazuje veľmi pozitívny vzťah nielen k triedeniu odpadov, ale rovnako aj k ich zálohovaniu. Prieskum ukazuje, že odpady netriedi a nápojové obaly nezálohuje takmer identický podiel ľudí zapojených do prieskumu, ide iba niečo málo cez 1 %. Tieto čísla považujeme za mimoriadne pozitívne a sú pre nás jasným signálom, že zodpovedné nakladanie s odpadmi berú ľudia vážne a vidia v ňom zmysel.“ povedala Monika Farka, marketingová manažérka Správcu zálohového systému.
Zaujímavé boli aj odpovede na otázku, v ktorej sme zisťovali, ktorá skupina odpadov robí verejnosti najväčšie problémy. V praxi a na sociálnych sieťach sme najviac dopytovaní v súvislosti s množstvom druhov plastov. Prieskum však jednoznačne najväčšie problémy uvádza pre nebezpečný odpad, nadrozmerný odpad a elektroodpady.
„Túto skutočnosť potvrdzujú naše zistenia po celom Slovensku. Práve tieto skupiny odpadov totiž veľmi často nesprávne končia v triedenom zbere, v zmesovom odpade, a žiaľ veľmi často aj v prírode, neraz v podobe čiernych skládok. Vďaka prieskumu budeme v nasledujúcom období venovať práve týmto problematickým skupinám odpadov zvýšenú pozornosť“ dodáva Marek Brinzík z organizácie zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK.
Aj preto, že ešte stále platí, že je Slovensko krajinou čiernych skládok, sa jedna otázka prieskumu týkala práve voľne pohodeného odpadu tzv. litteringu. Viac ako 99 % percent účastníkov prieskumu vníma odpady v prírode ako problém a prekáža im.
Organizátori prieskumu ďakujú za každú jednu odpoveď a vyjadrenie názoru v dotazníku. Výsledky budú podkladom pre ďalšiu prácu a spoluprácu v oblasti vzdelávania a zvyšovania povedomia o správnom nakladaní s odpadmi.
Tlačová správa Správcu zálohového systému a OZV NATUR-PACK.


Zdroj: [10.10.2023; odpady-portal.sk; Publicistika; 00:00; Tlačová správa Správcu zálohového systému a OZV NATUR-PACK]
https://www.odpady-portal.sk/Dokument/107694/zalohovanie-obaly-odpady-prieskum.aspx
Foto: Depositphotos