Nové podmienky pri predaji tabakových výrobkov

Už 1. februára 2025 vstupujú do platnosti nové podmienky pri predaji tabakových výrobkov. Bezdymové a iné tabakové výrobky budú po novom podliehať zdaneniu spotrebnou daňou.

BRATISLAVA – 31.01.2025:  1. februára 2025 vstupujú do platnosti nové podmienky pri predaji tabakových výrobkov. Bezdymové a iné tabakové výrobky budú po novom podliehať zdaneniu spotrebnou daňou.
Nové pravidlá prinášajú zmeny oproti súčasnému stavu. Bezdymové tabakové výrobky (napr. zahrievaný tabak, žuvací tabak, šnupavý tabak) a iné tabakové výrobky (napr. elektronické cigarety, náplne do eCigariet, nikotínové vrecúška, nikotínové náplasti) doteraz spotrebnej dani nepodliehali. Po novom sa už aj tieto výrobky budú zdaňovať a označovať kontrolnými známkami.
Najväčšia zmena pre distribútorov a predajcov pri týchto typoch tabakových výrokov spočíva v povinnosti požiadať a mať vydané povolenie na distribúciu alebo povolenie na obchodovanie s uvedenými výrobkami pre koncový predaj.
Podnikatelia, ktorí obchodujú s bezdymovými tabakovými výrobkami musia do 15. februára 2025 oznámiť colnému úradu stav zásob na sklade k 31. januáru 2025. Predaj spotrebiteľských balení, prijatých pred 1. februárom 2025, bude povolený do 30. júna 2025.
  • Sadzby dane sa líšia podľa druhu tabakového výrobku:  Pre zahrievané bezdymové výrobky bude platiť sadzba 211,30 eur za 1 kg náplne.
  • Žuvací a šnupavý tabak, nikotínové vrecúška a iné nikotínové výrobky sa zdania sadzbou 10 centov za gram.
  • Sadzba dane pre náplne do elektronických cigariet bude 20 centov za mililiter.
Viac informácií môže verejnosť získať na call centre finančnej správy : 048/4317 222.

Dokument: Tlačová správa na stiahnutie [.pdf; 140 kB; nové okno]  
*****
Finančná správa je moderný a proklientsky orientovaný orgán štátnej správy v oblasti daní, poplatkov a colníctva. Úlohou FS je výber daní a cla s cieľom zabezpečiť príjmy do štátneho rozpočtu SR a EÚ. Viac informácií nájdete na www.financnasprava.sk
(31. 01. 2025)