Nákaza masívne nakopla trh e-shopov

Predaj niektorých produktov v online prostredí vzrástol počas pandémie koronavírusu o tisícky percent.
Predaj niektorých produktov v online prostredí vzrástol počas pandémie koronavírusu o tisícky percent
Tomáš Bakoš
Bežný život ľudí sa musel zo dňa na deň prispôsobiť novým okolnostiam. Pre koronavírus sa nákupné správanie, na ktoré sme boli zvyknutí, rýchlo zmenilo. Nákupy zákazníkov sa presunuli zo zatvorených kamenných prevádzok na internet a za krátky čas zažívali online predajcovia tržby blížiace sa k vrcholu z obdobia Vianoc. Môžeme v blízkej budúcnosti očakávať dramatický prepad a zatváranie kamenných obchodov?
Analytická a výskumná spoločnosť Nielsen definovala šesť kľúčových fáz správania spotrebiteľov, ktoré priamo súvisia s obavami týkajúcimi sa novej pandémie. V prvej fáze, keď sa o pandémii začalo len rozprávať, sa ľudia zásobovali prevažne liekmi. Druhá etapa, keď sa objavuje prvý prípad ochorenia v krajine, je v znamení nákupov produktov na obmedzenie šírenia nákazy. Sú to napríklad ochranné rúška, ktorých bol na Slovensku akútny nedostatok.
V treťo štádiu si ľudia plnia špajzy trvanlivými potravinami, čo malo za následok, že zákazníci s preplnenými nákupnými košíkmi zaplnili predajne potravín. Vtedy sa objavujú prvé karanténne oblasti. Vo štvrtej a v piatej fáze prichádzajú reštrikcie a obmedzenia zo strany vlád. Obchody a reštaurácie sa zatvárajú a vírus sa v krajine ďalej šíri. V tomto období prekvitá online nakupovanie, pretože kamenné prevádzky ostávajú zavreté. V poslednej etape sa ľudia vracajú do bežného života, ale hygienické návyky spolu s online nakupovaním ostávajú.
Tržby skoro ako na Vianoce
Práve tretia a štvrtá fáza bola pre online predajcov v znamení raketového nárastu tržieb a pribúdajúcich nových zákazníkov. „Keď prišiel fyzický zákaz predaja a zatvorenie obchodov, naše čísla vyleteli násobne hore zo dňa na deň,“ tvrdí prevádzkový riaditeľ spoločnosti Mall Group Igor Matejov.
S nárastom počtu objednávok a tržbmi približujúcimi sa obdobiu Vianoc museli pristúpiť k náboru nových pracovníkov. Podľa I. Matejova v priebehu siedmich dní prijali toľko ľudí, ako zvyčajne naberú pred vianočnou sezónou v priebehu šiestich týždňov.
Hľadali sme rôzne spôsoby, ako ich získať. Vtedy sa prejavilo to, že firmy, ktoré museli zatvoriť prevádzky, ponúkali svojich zamestnancov. Hľadali sme formy spolupráce práve s takýmito firmami,“ vysvetľuje prevádzkový šéf Mall Group. Aj vďaka tomu sa im podarilo nabrať hlavne do centrálneho skladu zhruba tristo ľudí, a tak naďalej mohli vykonávať prevádzkovú činnosť, keď im čísla rapídne narastali.
K posilneniu personálnych kapacít pristúpila aj spoločnosť Alza, ktorej skokovo narástli tržby a v mnohých prípadoch sa ich predaje začali blížiť predvianočnému obdobiu. „Na vzniknutú situáciu sme sa od začiatku snažili reagovať pružne, posilnili sme personálne kapacity a zaviedli sme prísne bezpečnostné opatrenia,“ približuje situáciu obchodný riaditeľ firmy Petr Bena. Ako vraví, vďaka tomu a dostatočnej skladovej zásobe sa im podarilo zvládnuť nápor zákazníkov.
Nákupy prešli z offline do online
S príchodom koronavírusu sa na Slovensku rapídne zmenilo nákupné správanie zákazníkov. Šéf spoločnosti na porovnávanie cien Pricemania Michal Král vníma zmenu v dvoch rovinách. Z krátkodobého hľadiska prišlo pre zatvorenie kamenných predajní k masívnemu presunu dopytu do e-shopov, teda online prostredia.
Ani spotrebitelia, ktorí sa doteraz vyhýbali online transakciám, nemali inú možnosť, ako nakúpiť na internete, ak nechceli čakať,“ vysvetľuje M. Král. Dodáva, že časť týchto zákazníkov bude pokračovať v nákupoch cez internet aj po uvoľňovaní jednotlivých opatrení. „ E-commerce trh tak dostal mimoriadne intenzívny a najmä neplánovaný impulz v období, keď to nikto nečakal. V niektorých segmentoch prišlo k nárastu obratu oproti plánovaným projekciám až v stovkách percent,“ tvrdí šéf Pricemanie.
Prílev nových zákazníkov zaznamenal aj online predajca Mall Group. „Na internet sa dostali nové skupiny klientov, ktorí ho dovtedy v masovej forme nevyužívali. Sú to napríklad starší zákazníci či tí, ktorí nemajú dôveru v digitálne platobné metódy,“ opisuje I. Matejov.
Šijacie stroje vystrelili raketovo
Zaujímave tiež bolo sledovať, ako sa postupne počas pandémie menil sortiment pre zákazníkov a pribúdali nové kategórie. „Na začiatku krízy sme zaznamenali, že ľudia vyhľadávali trvanlivé potraviny, či sú v ponuke,“ opisuje situáciu I. Matejov. „Podarilo sa nám ich rýchlo kúpiť a dať ich do ponuky. Nárasty predaja trvanlivých potravín boli obrovské hlavne na Slovensku,“ dodáva. Postupne bolo vidno, ako pribúdajú nakupy vecí na prácu z domu. Obrovským hitom boli notebooky či stoličky, aby mali ľudia na čom sedieť, keď pracujú.
Veľkým trendom sa stali aj šijacie stroje, ktoré sa využívali na výrobu rúšok. Podľa M. Krála z Pricemanie najmä v prvých týždňoch od prijatia prvých opatrení vystrelili kategórie bezprostredne súvisiace s koronavírusom, ako rúška, dezinfekcia, šijacie stroje, ale aj rýchloobrátkový spotrebný tovar. Ide o potraviny a drogériu, keďže ľudia sa snažili čo najviac obmedziť vychádzky z domova. „Neskôr začali pridávať kategórie ako fitnespomôcky, bežecké pásy, rotopedy, záhradkárske potreby a hobby sortiment,“ dodáva.
V Alze patrili medzi najpopulárnejšie produkty v čase karantény šijacie stroje, čističky vzduchu, domáce pekárne na chlieb či mrazničky, ktorých predaj vzrástol medziročne o stovky percent. Medzi najrýchlejšie rastúce segmenty patril hobby a záhradný sortiment. Prispelo k tomu teplé počasie i to, že ľudia chceli tráviť voľný čas aktívne v záhrade. Okrem toho sa dobre predávali produkty starostlivosti o telo, napríklad epilátory, holiace strojčeky, zastrihávače, manikúra či pedikúra. „Keď nemôžu ísť ľudia ku kaderníkovi alebo na kozmetiku, tak sa o seba starajú aspoň z domova,“ prezrádza P. Bena.
Šéf cenového porovnávača Heureka Tomáš Braverman prezrádza, že najväčšími skokanmi boli domáce pekárne na chlieb. Záujem o ne vzrástol medziročne o tisícky percent. Veľký nárast bol v segmentoch z oblasti udržiavania kondície a zdravia. Takmer o tisíc percent vzrástol záujem o činky a bežecké pásy. V súvislosti so zatvorením škôl kupovali rodičia viac hračiek, maľovaniek či knižiek.
Vírus prechod na online ešte urýchli
S rozmachom predaja cez internet špekulovalo veľa expertov o tom, že tradičné kamenné obchody pomaly vymiznú. Ani po vyše desiatich rokoch sa tieto scenáre nenaplnili. Situáciu však dramaticky zmenil koronavírus. Je preto namieste otázka, či sa trend zatvárania obchodov, aký badať napríklad v USA či západnej Európe, v dôsledku koronavírusu ešte zrýchli.
Podľa I. Matejova z Mall Group to na internete vždy závisí od penetrácie predaja v danom segmente. „Na Slovensku je silný predaj na internete v segmente elektroniky a tam vidíme, že najmä menších elektroobchodov ubúda,“ tvrdí I. Matejov. V ostatných segmentoch to podľa neho ešte len postupne prichádza.
V Spojených štátoch sme si mohli všimnúť, že v momente, keď penetrácia online predaja v nejakom segmente dosiahla určitú veľkosť, tak offline siete v tomto segmente začali postupne zanikať,“ tvrdí I. Matejov. Dodáva, že keď to podrobnejšie študovali, zistili, že k tomu dochádza niekedy, keď je penetrácia internetového predaja v danom segmente na úrovni okolo 50 percent. Tam podľa neho ešte v Česku ani na Slovensku nie sme.
Okrem segmentu elektroniky sa to pohybuje okolo 20 percent. Keď sa to postupne bude zvyšovať, časť kamenných obchodov časom zanikne,“ myslí si. Budúcnosť podľa jeho názoru bude v hybridnom modeli predaja, kde nikto nebude čistý offline predajca, ale bude nútený pridať ku klasickému aj predaj cez online kanály, pričom čistý offline zanikne.
Podľa šéfa Heureky T. Bravermana je globálne obrovský tlak na digitalizáciu a toto obdobie prechod na online ešte urýchli. „Očakávame, že súčasná kríza spôsobí rýchlejšiu digitalizáciu firiem a väčší presun kamenných predajní do online priestoru,“ tvrdí T. Braverman. „V marci a apríli pribudol na Heureke v porovnaní s minulým rokom zhruba dvojnásobok e-shopov,“ dodáva.
-
Nakupovanie treba brať aj ako pôžitok
Kamenné obchody nezaniknú
Viceprezident Zväzu obchodu SR Pavol Konštiak sa domnieva, že napriek tomu, že online predaj dosiahol veľký boom, neznamená to, že kamenné obchody zaniknú. „Človek sa rád socializuje, čo znamená, že chodí medzi ľudí aj do obchodov. Bez nakupovania, ktoré je pôžitkom, by bol človek o veľa ochudobnený. Veci ohmatať, vyskúšať si ich, to je činnosť, ktorá prináša radosť. Tú internet nenahradí, i keď je praktickejší, menej nákladný a šetriaci čas,“ tvrdí. Podľa neho určite prídu softvéry, ktoré nás virtuálne oblečú, sprostredkujú vône, ale nebude to dokonalý pôžitok „z jazdy a vône nového auta“. „Kamenných obchodov bude menej, ale stále zostanú,“ uzatvára P. Konštiak. (tb)
-
Keď prišiel fyzický zákaz predaja a zatvorenie obchodov, naše čísla vyleteli násobne hore zo dňa na deň.“
Igor Matejov, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Mall Group
-
Na internet sa dostali aj starší zákazníci či tí, ktorí nemajú dôveru v digitálne platobné metódy
-

50 % Ak je penetrácia internetového predaja elektroniky na úrovni zhruba 50 percent, kamenné predajne začínajú zanikať

Zdroj: [21.05.2020; Trend; Podnikanie, Trendy v e-shopoch; s. 34,35; Tomáš Bakoš]