Na nákup len s negatívnym certifikátom? Ako kde

Aj so zákazníkmi - od pondelka otvorili svoje brány obchodníci, ktorí mali minulý týždeň pre zákaz vychádzania zavreté. Potrebujú ľudia pri vstupe do predajne negatívny test? Záleží na tom, ako si obchodníci vysvetlia pokyny Úradu verejného zdravotníctva. 

Aj so zákazníkmi - od pondelka otvorili svoje brány obchodníci, ktorí mali minulý týždeň pre zákaz vychádzania zavreté. Potrebujú ľudia pri vstupe do predajne negatívny test? Záleží na tom, ako si obchodníci vysvetlia pokyny Úradu verejného zdravotníctva. Predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov Daniel Krakovský upozorňuje, že maloobchodníci test vyžadovať musia. Odvoláva sa na hygienikov. To však neplatí pre prevádzky s potravinami. Na nákup potravín a liekov majú totiž právo všetci, bez ohľadu na to, či sa plošného testovania zúčastnili, alebo nie. „V zmysle vydaných právnych úprav kontrola zákazníkov v prípade potravinárskych predajní vykonávaná byť nemusí a nebude," uviedol Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu. Rovnaký názor má aj Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO). „Čo sa týka kontroly certifikátov, z praktického aj právneho hľadiska, vzhľadom na prijaté výnimky nie je v našich možnostiach kontrolovať samotné certifikáty," spresnil jej predseda Martin Krajčovič.
Reťazce kontroly pre ľudí nechystajú
„Kontrolovanie certifikátu alebo toho, či je naša predajňa najbližšou pre zákazníka od jeho bydliska, je nereálne," povedala hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová. Rovnako chce postupovať aj Coop Jednota. Okrem certifikátu by totiž podľa nej museli overovať aj iné doklady - ako napríklad potvrdenia od lekára, že zákazník spadá pod stanovené výnimky. Alebo doklad o tom, že človek prekonal COVID-19 za posledných 90 dní, dodáva Kirchnerová. Ani Lidl kontroly neplánuje. „Je zodpovednosťou každého jedného z nás rešpektovať nastavené pravidlá," dodáva hovorca spoločnosti Tomáš Bezák. Rovnako postupuje aj sieť dm drogerie markt a zákazníkov nepreverí. Kontrola čaká len zamestnancov. „Je našou povinnosťou’ zabezpečiť ochranu zdravia pri práci," vysvetľuje manažérka marketingu Nicol Noseková. Vidieť certifikáty svojich zamestnancov chcú aj obchodné reťazce. „Na základe platnej vyhlášky za účelom overenia, že sa na zamestnanca nevzťahuje zákaz vstupu na pracovisko, žiadame od neho predloženie príslušného dokladu," povedala hovorkyňa spoločnosti Kaufland Lucia Vargová.
Informácie sú mätúce
Čo však s nákupnými centrami? V nich okrem potravín, ktoré test nekontrolujú, sídli aj množstvo prevádzok s oblečením či rozličným tovarom. Bude teda záležať od toho, ako si prevádzky nariadenie vysvetlia. „Podľa informácií, ktoré máme od jednotlivých nájomcov prevádzok, plánuje dnes väčšina z nich otvoriť," povedala pre denník Pravda Oľga Hammer, hovorkyňa obchodného centra Eurovea. Na všetkých vstupoch do obchodného centra sú umiestnené vyhlášky s oznamom, že pre vstup do centra sa vyžaduje negatívny test. Ľudí však kontrolovať nebudú, zostáva to na jednotlivých prevádzkach, dodáva Hammer.
Každý po svojom
Kníhkupectvo Panta Rhei potvrdenie o testoch od ľudí vyžadovať nebude. Všetky vstupy do predajní sú označené informáciou, že bez platného negatívneho testu je vstup zakázaný. Naopak, predajca bielej a čiernej techniky Datart zákazníkov kontrolovať bude. „Na všetkých 17 predajniach máme vyčlenených zamestnancov, ktorých úlohou je informovať zákazníkov, kontrolovať ich počet v predajni a dohliadať na dodržiavanie platných opatrení," hovorí Sabína Boudová, marketingová manažérka Datartu. Denník Pravda zisťoval situáciu aj v ďalších nákupných centrách. V obchodnom centre Vivo! v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto zamestnanci obchodov certifikáty vyžadovali. Tým, čo sa nepreukázali certifikátom, však len zmerali teplotu a pustili ich.
Je kontrola certifikátov protizákonná?
Mimovládne organizácie Pracujúca chudoba a Inštitút ľudských práv považujú kontrolu certifikátov pri vstupe do predajne za porušenie ľudských práv či zásah do osobných údajov. Odvolávajú sa pritom na slová právnika. „Výsledok akéhokoľvek medicínskeho vyšetrenia alebo testu, ktorý človek absolvuje, je súčasťou dôvernej zdravotnej dokumentácie," upozorňuje právnik Daniel Grejták. Aj preto dostávali ľudia certifikáty v zalepených obálkach, dodáva. „Predstava, že je to akási preukážka, ktorú môžu kontrolovať SBS-kári v obchodoch alebo si ju prezerá kaderníčka, je absurdná," hovorí právnik. Proti takémuto spracúvaniu údajov sa ešte v piatok vyjadril aj Úrad na ochranu osobných údajov. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) toto stanovisko nazval sabotážou. Úrad vlády zasa Úrad na ochranu osobných údajov oficiálne obvinil z neznalosti a prekročenia právomocí a pohrozil, že bude „musieť znášať všetky negatívne konzekvencie spôsobené svojím prekročením právomoci". (ef)

Zdroj: [03.11.2020; Pravda; Ekonomika; s. 6,7; Eva Frantová;Šimon Kučera]