Kúpiť si živého kapra nie je tento rok také jednoduché

Živé ryby počas aktuálnych Vianoc v reťazcoch neponúkajú.
PRIEVIDZA   Ak ste sa rozhodli kúpiť si živého vianočného kapra, na slobodu ho radšej nepúšťajte. Nepochopiteľný akt vypustenia kapra, ktorý sa dokonca objavil aj vo vianočnej reklame a má byť prejavom akéhosi milosrdenstva, je pre ryby totiž smrteľne nebezpečný.
Na rozdiel od rýchleho usmrtenia je jeho budúcnosť neistá, varujú odborníci. Dokonca je možné, že do vody sa spolu s kaprom dostanú choroby, ktoré by mohli ohroziť aj ostatné ryby, ktoré vo vode žijú. Navyše, takéto konanie je protizákonné.
Juraj Příhoda, veterinárny lekár, odborník pre chov a choroby rýb, vysvetľuje, že kapry sa vylovujú z rybníkov v predstihu, skôr ako upadnú do zimnej letargie, ktorú spúšťa klesajúca teplota vody. Tento proces sa štartuje, keď teplota vody klesne pod osem stupňov a ryby prestanú žrať.
Pred predajom sa v prietočných sádkach zbavujú zvyškov z tráviaceho traktu, prípadne nežiaduceho pachu. Ryby takto strácajú rezervy, ktoré mali na prezimovanie.
V období Vianoc sú už prakticky bez nich.
„Keď vianočného kapra vypustíte do vody, má problémy nielen s potravou, ale aj s pohybom. Energiu potrebuje aj na dýchanie. Po niekoľkonásobnej manipulácii, hoci aj opatrnej, má na tele mikrozranenia, ktoré napadnú plesne, čím sa takmer úplne poruší jeho obranyschopnosť,“ vysvetľuje Příhoda.
Preto neodporúča takéto ryby vracať do vôd, kde zomierajú doslova v mukách. Rybe nedávame slobodu, ale pomalú smrť, tvrdí.
Podľa jeho slov je to aj protizákonné, pretože do vôd ? viac na strane 3
KÚPIŤ SI ŽIVÉHO KAPRA NIE JE TENTO ROK TAKÉ JEDNODUCHÉ
sa môžu nasádzať len ryby s platným veterinárnym potvrdením, ktoré zaručuje, že pochádzajú zo zdravého chovu. Dokonca dnes majú takéto zariadenia prideľované veterinárne čísla.
„Takže nemôže hocikto zobrať rybu a len tak ju pustiť do vody, lebo hrozí aj rozširovanie infekcií,“ uzatvára Příhoda.
Pridáva sa aj ichtyológ Slovenského rybárskeho zväzu Richard Štencl, ktorý hovorí, že ryby určené na vianočný predaj sa z rybníkov lovia v októbri a novembri a až do predaja sa prechovávajú v prietočných nádržiach, čím sa zbavujú výraznejšieho rybieho zápachu a zároveň u nich klesá množstvo tuku, ktorý predstavuje ich energetické zásoby. Práve tieto zásoby im umožňujú prežiť zimné obdobie, počas ktorého neprijímajú potravu.
„Ak kúpite takéhoto kapra a pustíte ho do voľnej vody, tak je veľká pravdepodobnosť, že bez týchto zásob zimu neprežije. Ak ju prežije, na jar je náchylnejší na rôzne choroby a s veľkou pravdepodobnosťou je odsúdený na uhynutie,“ uzatvára Štencl.
Na Slovensku patrí vianočný predaj živých kaprov k dlhoročným tradíciám sviatočného obdobia. Má svojich priaznivcov i odporcov.

Podpora domácej produkcie
Kampaň „Kaprie peklo“, ktorú vedie občianske združenie Humánny pokrok, opakovane kritizuje ambulantný predaj živých kaprov. Aktivisti tvrdia, že ryby sú vystavené stresu a nehumánnemu zaobchádzaniu.
Chovatelia na tieto obvinenia reagujú nesúhlasne a poukazujú na to, že kampaň šíri polopravdy a informácie vytrhnuté z kontextu.
„Aktivisti zavádzajú verejnosť tvrdeniami, ktoré nie sú podložené vedeckými faktami. Všetci rybári sú povinní dodržiavať legislatívu a regionálne veterinárne kontroly tento proces dôsledne monitorujú,“ uvádza Milan Mazáň zo združenia chovateľov rýb.
Zároveň pripomína, že ambulantný predaj je súčasťou slovenskej tradície a podporuje domácu produkciu.

Živé ryby reťazce neponúkajú
Viaceré obchodné reťazce, ako Tesco, Kaufland, COOP Jednota či Lidl, už živé kapry nepredávajú. Argumentujú tým, že predaj živých rýb je logisticky náročný a nezodpovedá ich štandardom na ochranu zvierat.
„Naše predajne poskytujú široký výber chladených a mrazených rýb vrátane kaprov zo Slovenska,“ uvádza hovorca Kauflandu.
Lidl dodáva, že živé ryby nikdy nepredával a neplánuje to ani v budúcnosti a že zákazníci u nich nájdu kapry od slovenských aj zahraničných dodávateľov.
„Zákazníci si budú môcť aj tieto Vianoce kúpiť mrazené podkovičky kaprov od slovenského dodávateľa Rybárstvo Požehy. V ponuke tiež nájdu aj iné druhy rýb,“ informuje Tesco.
Od minulého roka nepredáva živé ryby ani COOP Jednota. „V niektorých regiónoch sme urobili výnimku a realizujeme limitovaný predaj živých rýb, výlučne na objednávku pre konkrétnych zákazníkov,“ informovala Jednota.

Životné podmienky kaprov
Jedným z hlavných bodov diskusií okolo predaja živých rýb je otázka zaobchádzania s nimi počas predaja.
Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenska je pri ambulantnom predaji nevyhnutné zabezpečiť vhodné podmienky na manipuláciu a usmrcovanie rýb. Patrí sem omračovanie mimo pohľadu zákazníkov, minimalizácia času, ktorý ryby strávia mimo vody a dodržiavanie prísnych parametrov kvality vody.
Chovatelia však poukazujú na to, že tieto pravidlá dodržiavajú a zdôrazňujú, že životné podmienky rýb sú pre nich prioritou.
„Ryby sú živé tvory, ktoré vnímajú svoje prostredie, a preto s nimi manipulujeme s maximálnou opatrnosťou. Náš úspech, ako chovateľov, závisí od ich zdravia,“ uvádza združenie chovateľov rýb.

Rybníky pomáhajú krajine
Združenie chovateľov rýb sa v otvorenom liste obracia na samosprávy, aby umožnili zachovanie predaja živých rýb na verejných priestranstvách. Upozorňujú na to, že ambulantný predaj kaprov je prísne regulovaný slovenskou legislatívou a zaisťuje možnosť výberu pre spotrebiteľov.
Podľa chovateľov má vianočný predaj živých kaprov veľký význam pre ekonomiku slovenského rybárstva. Približne 500 ton kapra sa na Slovensku predá v predvianočnom období, pričom väčšina je od domácich chovateľov.
Okrem kaprov ponúkajú chovatelia aj ďalšie druhy rýb, ako sú pstruhy, amury, tolstolobiky či šťuky. Chovatelia apelujú na zákazníkov, aby podporili domácu produkciu a pomohli tak zachovať tradíciu, ktorá je súčasťou slovenského kultúrneho dedičstva.
„Slovenské rybníky plnia nielen produkčnú, ale aj ekologickú funkciu. Pomáhajú zadržiavať vodu, podporujú biodiverzitu a vytvárajú krajinu,“ uzatvára Združenie chovateľov rýb.

Dostupnosť a ceny rýb
Podľa chovateľov rýb sa v tomto roku predaj opiera o zabezpečenie dostupnosti rýb aj napriek stúpajúcim nákladom na chov a distribúciu. Ceny kaprov zostali oproti minulému roku stabilné, čo je pre chovateľov i zákazníkov dobrá správa.
Na otázku, či sa zmenila cenotvorba pri spracovaní kaprov, odpovedajú, že spracovanie je často zahrnuté v cene samotnej ryby, alebo je k dispozícii za dobrovoľný príspevok v jednotkách eur.
Niektorí chovatelia dokonca poskytujú možnosť spracovania rýb bezplatne, čím vychádzajú v ústrety zákazníkom.
Kapry budú pred sviatkami aj tento rok dostupné v kamenných prevádzkach rybochovných zariadení, ktoré predávajú ryby celoročne, ako aj v ambulantných stánkoch v mestách.
Predaj sa tradične začína 17. decembra a končí 23. decembra. Cena živého kapra sa tento rok pohybuje od 5,5 eura za kilogram v kamenných prevádzkach a približne o jedno euro viac pri stánkovom predaji, informovalo združenie slovenských chovateľov.
Podľa chovateľov zákazníci na Slovensku stále najviac obľubujú kapry s hmotnosťou okolo troch kilogramov, ktoré sú ideálne pre tradičné rodinné sviatky. Mnohí však žiadajú menšie, dvojkilogramové ryby, alebo najväčšie jedince, ktoré presahujú päť kilogramov.
Chovatelia sa zhodujú v tom, že každý kapor má svojho zákazníka.

Foto autor:   z Kapor obyčajný .z foto: Slavomír Pavle
Foto popis:   y Slavomír Pavle slavomir.pavle@ petitpress.sk

Foto autor:   ilustračné foto: Michal Ivan

Zdroj: PRINT | Dátum: 17.12.2024 | Zdroj: MY Hornonitrianske noviny | Strana: 1 | Vydavateľ: Petit Press a.s. | Rubrika: Titulná strana