Kontrolu testov riešia prevádzky po svojom

Úvod slobodného týždňa po plošnom testovaní sprevádzal zmätok. Obchodníci odkazujú, že na overovanie nemajú kapacity.
OPATRENIA
Úvod slobodného týždňa po plošnom testovaní sprevádzal zmätok. Obchodníci odkazujú, že na overovanie nemajú kapacity.
Barbara Zmušková
Bratislava – Keď vchádzame do obchodného centra VIVO v Bratislave, zamestnanec každému pred vstupom odmeria teplotu a dohliadne na to, aby si vydezinfikoval ruky. Na potvrdenie o negatívnom antigénovom teste sa nepýta. Avšak certifikát nežiadajú ani v žiadnej z vnútorných prevádzok. Nákupy by si tu teda úspešne mohol vybaviť každý bezpríznakový pozitívny alebo neotestovaný človek. Pri prechádzke obchodným centrom však zisťujeme, že pri dvoch ďalších vchodoch ochrankári papieriky na rozdiel od hlavného vstupu skutočne kontrolujú. Akceptujú však napríklad aj fotku v mobile, čo by podľa správnosti nemali.
Vyčlenených zamestnancov sme nestretli
Nové opatrenia štátnych hygienikov tak už tradične sprevádza zmätok. Obchodníkom nariadili zakázať vstup do ich priestorov ľuďom bez negatívneho výsledku. Toto usmernenie sa však s realitou nestretáva. „Vo všetkých predajniach máme vyčlenených zamestnancov, ich úlohou je dohliadať na dodržiavanie platných opatrení,“ hovorí Sabína Boudová, marketingová manažérka DATARTu. Nás však v ich predajniach oslovili zamestnanci len s otázkou, či potrebujeme pomoc pri nákupe elektroniky. Modrý papierik po nás nežiadali, ani lekárske potvrdenie dokazujúce, že patríme medzi výnimky. Tými sú napríklad onkologickí pacienti alebo ľudia s poruchou imunity či mentálnym postihnutím. Prevádzkovatelia sú podľa Daše Račkovej, hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva, povinní ľuďom bez dokladov vstup do prevádzky odoprieť. Samotná vyhláška hygienikov však kontroly priamo neprikazuje. Obchodníci sú v rámci nej povinní na všetky vstupy viditeľne vyvesiť oznam o zákaze vstupu a platných výnimkách. Kontrolovať ich oprávňuje, neoznačuje to však za ich povinnosť. Na nápis sa tak spoliehajú napríklad v kníhkupectve Martinus. „V každom kníhkupectve máme oznam v súlade s nariadením o zákaze vstupu osôb, ktoré sa nevedia preukázať negatívnym testom. Aktívne ich však nekontrolujeme a veríme v zodpovednosť našich zákazníkov,“ hovorí Michal Meško, riaditeľ Martinusu.
Kontrola v potravinách je nereálna
Povinné kontrolovať svojich zákazníkov sa necítia ani supermarkety. „Zákaz vstupu sa nevzťahuje na osobu, ktorá ide do najbližšej maloobchodnej predajne s cieľom obstarania nevyhnutných základných životných potrieb, ako je nákup potravín,“ vysvetľuje Lucia Vargová, hovorkyňa Kauflandu. Hygienici v svojej vyhláške nenavrhujú ani žiadny príklad dokladu, ktorý by potvrdzoval, že sa zákazník vybral práve do najbližšej maloobchodnej prevádzky pri jeho bydlisku.
Obchodom hrozí pokuta
Nemusí sa totiž nachádzať na mieste svojho trvalého ani prechodného bydliska, takže kontrola podľa občianskeho preukazu by nevyhovovala. Rovnako k veci pristupuje Billa aj Lidl. „Je zodpovednosťou každého jedného z nás rešpektovať nastavené pravidlá,“ hovorí jeho vedúci úseku komunikácie Tomáš Bezák. Hygienici však upozorňujú, že v prípade, že niekomu bez potrebného dokladu vstup nebude odoprený, prevádzkovateľovi hrozí pokuta vo výške 150 až 20-tisíc eur. Nateraz teda nové nariadenie prevádzkam problémy nerobí. „Zatiaľ nemáme hlásené nedorozumenia. Riešenia sú u jednotlivých našich členov individuálne,“ komentuje Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu. „Žiadne konfliktné situácie sme nezaznamenali,“ potvrdzuje Meško. Z hygienického hľadiska však pre nakazených môže byť možnosť nákupov dostupná len po krátkej prechádzke k vedľajšiemu vchodu.
Je zodpovednosťou každého jedného z nás rešpektovať nastavené pravidlá.
Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie Lidl

Zdroj: [03.11.2020; Hospodárske noviny; Spravodajstvo; s. 4; Barbara Zmušková]