Ďalší balík separuje dôchodcov

Vláda cez nové opatrenia vyzýva ľudí starších ako 65 rokov, aby z domu vychádzali čo najmenej. Pre všetkých platí zákaz vychádzať z domu bez rúška.
KORONAVÍRUS
Vláda cez nové opatrenia vyzýva ľudí starších ako 65 rokov, aby z domu vychádzali čo najmenej. Pre všetkých platí zákaz vychádzať z domu bez rúška.
Barbara Strempeková, Lucia Lauková
ZATVORENÉ OBCHODY V NEDEĽU
Ľudia si v nedeľu nenakúpia. Aj tak znie jedno zo série opatrení, ktoré predstavil premiér Igor Matovič. Predajne potravín, mäsa, pečiva, ovocia, zeleniny, drogérie, novín a krmiva pre zvieratá a iné obchody budú v nedeľu zatvorené. S týmto nápadom prišli samotní obchodníci. „Dosah na obchodníkov bude priaznivý, vykonáme sanitu obchodných priestorov a predavačky a pokladníčky si vydýchnu,“ povedal pre HN prezident Zväzu obchodu Martin Katriak. Analytik obchodu Ľubomír Drahovský považuje toto rozhodnutie vlády za správne. „Nielen preto, že sa vytvorí priestor na kvalitnú dezinfekciu interiéru predajne, ale, samozrejme, aj z ľudského hľadiska umožní personálu predajní aspoň určitý čas si odpočinúť,“ vysvetľuje Drahovský.
OBMEDZENIA PRE DÔCHODCOV
Navrhované obmedzenia sa dot kli najmä najzraniteľnejšej časti populácie, a to občanov nad 65 rokov. Štát ich vyzýva, aby vychádzali z domu, len ak si potrebujú nakúpiť alebo ak potrebujú ísť k lekárovi či so psom. „Organizujeme pomoc pre osamelých rovesníkov. Vyzvali sme ich na minimalizáciu pobytu mimo domova,“ povedal predseda Jednoty dôchodcov Ján Lipiansky, podľa ktorého si uvedomujú vážnosť situácie. Okrem toho vláda zakázala návštevy v domovoch dôchodcov. Riaditeľka domovu seniorov Archa Oľga Jarošová to vníma pozitívne. „Vyhlásenie núdzového stavu v zariadeniach je opodstatnené. Sociálny kontakt s rodinou je však dôležitý, a preto ho potrebujeme umožniť s pomocou moderných technológií,“ povedala Jarošová.
OTVÁRACIE HODINY PRE SENIOROV
Ďalším z opatrení týkajúcich sa seniorov je zriadenie špeciálnych otváracích hodín v obchodoch. Dôchodcovia nad 65 rokov budú v reťazcoch obslúžení prednostne, a to v čase od deviatej do 12. hodiny. Maloobchodný analytik Ľubomír Drahovský upozorňuje, že je potrebné, aby seniori mali v stanovený čas v predajni pocit, že nie sú diskriminovaní oproti štandardným spotrebiteľom. „To znamená, že sortiment má byť v regáloch dopĺňaný aj v tomto čase,“ povedal. Prezident Zväzu obchodu Martin Katriak vysvetľuje, že najskôr je potrebné vyriešiť základný problém, a to, či obchody budú v uvedený čas výhradne k dispozícii pre dôchodcov alebo penzisti budú mať prednosť.
ŠTUDENTI SA VLAKOM ZADARMO NEODVEZÚ
Kým budú zatvorené školy, študenti už nebudú môcť voľne cestovať zadarmo. „Keďže momentálne sú školy zavreté, študenti by nemali cestovať okrem mimoriadnych prípadov vôbec. No vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko je ich, žiaľ, stále dosť,“ povedal hovorca spoločnosti Tomáš Kováč. Dodal tiež, že nie je dôležité to, kam študenti cestujú, ale že aj napriek opatreniam vlády, ktoré nariaďujú minimalizovať akýkoľvek presun hromadnou dopravou, využívajú železničnú prepravu. Konkrétne čísla neposkytli. Vláda, ústredný krízový štáb aj Úrad verejného zdravotníctva zároveň vyzvali minimalizovať presuny aj dôchodcov. Ak výzva nezaberie, podľa premiéra sú pripravení zrušiť bezplatné lístky na vlaky, ale aj zaviesť zákaz vychádzania.
RÚŠKA VŠADE AJ MERANIE TEPLOTY
Ďalším opatrením je povinnosť nosiť ochranné rúška, ktoré zakrývajú nos a ústa. A to všade mimo domu či bytu. Ľudia, ktorí sa dostanú do radu, budú musieť dodržiavať dvojmetrový rozstup. Takéto opatrenia má viacero krajín, niektoré zašli ešte ďalej. V Česku platí všeobecné povinné nosenie ochrany úst aj nosa, podobne ako v Rakúsku však zaviedli aj zákaz voľného pohybu ľudí. Ak tam niekto musí opustiť domácnosť kvôli práci či nákupu potravín, má pred cestou vyplniť formulár, v ktorom uvedie dôvod svojho pohybu vonku. Ďalším slovenským opatrením je, že pri vstupe do nemocníc, obchodov či iných miest, kde sa hromadia ľudia, sa od pondelka bude merať ľuďom teplota. Hlavný hygienik Ján Mikas uviedol, že o kontrole a pokutách ešte neuvažovali.
MAPOVANIE POHYBU ĽUDÍ
Vláda povolí štátnym inštitúciám, aby mohli využívať lokalizačné dáta operátorov. Opatrenie má byť dočasné a informácie budú prístupné len Úradu verejného zdravotníctva. „Do zákona sme zaradili minimálnu verziu opatrenia,“ priblížila vicepremiérka Veronika Remišová. Údaje pritom v Únii ochraňuje legislatíva. Aj GDPR však zahŕňa pojmy ako „výnimočný stav“ či „ohrozenie verejného zdravia“. Andrea Jelinek, predsedníčka Európskeho výboru pre ochranu údajov, zdôraznila, že „aj vo výnimočných časoch musí správca dát zabezpečiť ochranu osobných údajov“. Platí napríklad, že každý operátor môže údaje o polohe používať iba vtedy, ak sú anonymné alebo ak mu bol udelený súhlas dotknutej osoby.
Zoznam vládnych opatrení proti šíreniu koronavírusu
Poskytovatelia sociálnych služieb majú dodržiavať hygienicko-epidemiologický režim.
Budú zakázané návštevy v domovoch dôchodcov.
Posunú sa preventívne zdravotné prehliadky v práci.
Núdzový stav v zariadeniach sociálnych služieb, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť.
Uzavretie činnosti denných stacionárov.
Štátne inštitúcie budú môcť využívať lokalizačné dáta telekomunikačných operátorov.
Vyčlenenie nemocníc na liečbu koronavírusu.
Minimálna výška príjmu lekárov v ambulanciách.
Uzatvorenie obchodov s cieľom sanitárneho dňa vždy v nedeľu. Ide o predajne potravín, mäsa, chleba, ovocia a zeleniny, obchody s krmivom pre zvieratá, drogérie, predajne novín a časopisov.
Otváracie hodiny v prevádzkach pre dôchodcov nad 65 rokov od 9.00 h do 12.00 h.
Zrušenie bezplatnej železničnej dopravy pre študentov do termínu uzavretia škôl.
Výzva pre dôchodcov, aby necestovali hromadnou dopravou, alebo len v nevyhnutých prípadoch.
Výzva pre dôchodcov, aby vychádzali z domu len z úplne nevyhnutných dôvodov.
Výzva pre obce a mestá, aby zriadili telefónne linky pre dôchodcov s cieľom objednania potravín.
Ministerstvo zahraničných vecí pripravilo sumár opatrení v 20 vybraných krajinách.
Ide o príklady dobrej aj zlej praxe.
Spustenie všetkých koridorov na informačnú kampaň
Výnimka na poskytovanie služieb pre notárov a advokátov.
Nebudú plynúť zákonné lehoty, aby nebolo ľuďom odopierané uplatniť si svoje právo na súde.
Do 30. apríla nebude môcť prísť k výkonu dražobného práva alebo exekúcii majetku.
Zabezpečenie prítomnosti polície a armády pred nemocnicami.
Zabezpečenie nákupu 200-tisíc testov.
Pred každou nemocnicou, kde sa robia odbery, bude zriadený drive-through. Ľudom budú odoberané vzorky v ich aute.
Rezort zdravotníctva identifikuje lieky, ktoré sú nevyhnutné pri liečbe koronavírusu.
Bude vydaný zákaz ich vývozu mimo Slovenska.
Ministerstvo obrany identifikuje príslušníkov armády, ktorí budú zaškolení do pozície sanitárov, ak by to bolo nevyhnutné.
Povinnosť nosiť rúško mimo bydliska.
V akomkoľvek rade musia stáť ľudia minimálne dva metre od seba.
Pri vstupe do všetkých nemocníc, fabrík, obchodov sa bude merať teplota čela.
Každodenné vysielanie svätej omše na Dvojke RTVS o 18.00 h.
Zaviazať ministra dopravy, aby vyrokoval s mobilnými operátormi zasielanie bezplatných cielených správ.
Udelenie výnimky pre dovoz kľúčových liekov z Česka.
Zákaz hromadných podujatí do odvolania.

Foto_zdroj: TASR. Kabinet Igora Matoviča (v strede) predstavil v utorok desiatky opatrení, ktoré majú viesť k tomu, aby sa spomalilo šírenie nákazy na Slovensku.
Zdroj: [25.03.2020; Hospodárske noviny; TÉMA DŇA; s. 3; Barbara Strempeková;Lucia Lauková]