Cigarety kupujú deti

Každé štvrté dieťa si vie kúpiť cigarety. Ukázali to výsledky kontrol Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Miriam Kalisová, moderátorka
Ľahostajnosť či ignorácia zákona. Každé štvrté dieťa si vie kúpiť cigarety. Ukázali to výsledky kontrol Slovenskej obchodnej inšpekcie.

Dominik Matulaj, moderátor
Téme sa dnes venovala Zuzana Fečová. Zuzka, prečo je také jednoduché pre mladších než 18 rokov zakúpiť si cigarety a ostatné tabakové výrobky?

Zuzana Fečová, redaktorka
Kontrolóri zistili, že predajcovia si nepýtali doklad totožnosti maloletých. Inokedy zas ale zle prepočítali vek, no a častý problém je aj doručovanie tabakových výrobkov z e-shopov. Vtedy zas pochybili kuriéri, ktorí sa na vek nepýtali. Na grafe z viacerých rokov je vidieť takmer tisícka kontrol z tohto leta dopadla o čosi lepšie než rok predtým. Výrazné zlepšenie však vidno len v rozmedzí 15-tich rokov. Odvtedy zákaz predávať cigarety mladším ako 18 rokov porušujú predajcovia podľa inšpektorov raz viac, inokedy menej. Alarmujúce výsledky sú to preto, lebo k cigaretám sa vedia dostať aj deti už od 11 rokov. Najviac porušení zákona, ako vidíte na grafe, našli inšpektori na čerpacích staniciach. Pri každej tretej kontrole si neplnoletí bez problémov dokázali kúpiť tabakové výrobky, bezdymové či elektronické cigarety. Podobne to dopadlo v gastro prevádzkach, ale aj v e- shopoch a v pätine prípadov porušujú tento zákon predajcovia v novinových stánkoch a trafík. Mladých fajčiarov sme sa pýtali, ako vnímajú tento problém a odborníčky na závislosti na najväčšie riziká dostupnosti nikotínových výrobkov u detí.

osoba 1
Fajčím od 18 rokov a možno aj od 19. Neviem to presne.
osoba 2
Od 18 rokov.
osoba 3
Nefajčím.
osoba 1
Ja som z dediny, kde v podstate od mladého veku už som videl 10, možno aj menej ročných fajčiť.
osoba 2
Tak podľa mňa je to nesprávne, keďže predsa len, aj keď človek sa rozhodne fajčiť, tak škodí to zdraviu.

Sabína LUŽICA BRÉDOVÁ, odborníčka na závislosti, OZ Prima
Ľudské telo sa vyvíja najmä do toho dvadsiateho piateho roku života a teda primárne mozog prebieha obrovskými zmenami. Je vlastne ako keby viac plastický. Tzn., že čo doňho zasadíme v tom mladom veku, tak to v ňom v podstate začne rásť, keď to tak mám pomenovať. Ohrozujeme vo vysokej miere zdravie našich detí, ako to fyziologické, tak aj psychické zdravie. Hovoríme o zvýšenom výskyte cukrovky, astmy, kardiovaskulárnych ochorení a pri tých psychických problémoch hovoríme o rôznych úzkostiach, o nespavosti, o zníženej koncentrácii atď.

Zuzana Fečová, redaktorka
Podľa odborníkov by bolo jedným z riešení presunúť predaj tohto sortimentu zo supermarketov či čerpacích staníc do špecializovaných obchodov so striktnejšou kontrolou. Tak, ako to býva v zahraničí. No odborníci z rezortu zdravotníctva sa k takému návrhu nevyjadrili. Apelovať chcú na školenia predajcov, aby dodržiavali ten zákon, ktorý už platí.

Nadežda Machútová, ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie
Každý predavač je povinný, ak má akékoľvek pochybnosti, tak ako hovorí Najvyšší súd, rozptýliť tieto pochybnosti tým, že si vyžiadam doklad totožnosti, ktorý má dátum narodenia a fotografiu, aby ho ten predavač mohol stotožniť. Len toto je správny postup.

Filip Kasana, prezident Zväzu obchodu SR
Obchodné reťazce pravidelne realizujú testovanie svojich zamestnancov. Je niekedy náročné, keď sa bavíme o mladistvých v tom hraničnom veku možno 17 rokov, nie je to samozrejme ospravedlnenie, ale možno je to taký skôr nedostatočný odhad predavačov, koľko maloletý má rokov, čiže práve preto je dôležitá tá edukácia, že radšej si vypýtať doklad aj od 20 ročného, aby proste tie excesy sa nestávali a aby sa minimalizovali.

Sabína LUŽICA BRÉDOVÁ, odborníčka na závislosti, OZ Prima
Riešení je tu viac. Naozaj sa musíme na to pozrieť zhora. Na jednej strane tu máme tu spoločenskú nejakú zodpovednosť a všímavosť a nejakú tú toleranciu.

Nadežda Machútová, ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie
Tam by bolo treba možno vyčistiť tú legislatívu, až 3 zákony. Ochrana nefajčiarov, nové tabakové výrobky a možno aj zákon o reklame.

Sabína LUŽICA BRÉDOVÁ, odborníčka na závislosti, OZ Prima
Môžme hovoriť o nejakých špecializovaných predajniach, kde sa predávajú nikotínové výrobky tak, ako to je v zahraničí, o obmedzení predaja, o zvýšení ceny.

Zdroj:  TV | Dátum: 14.11.2024 | Zdroj: TV Markíza | Strana: 9 | Prevádzkovateľ: MARKÍZA - SLOVAKIA, spol. s r.o. | Relácia: 19:00 Televízne noviny