Slovensko: Zaokrúhľovanie už od piatka

Zaokrúhľovať na 5 či 10 centov sa začne v našich obchodoch už tento piatok. Týka sa to však iba platby v hotovosti. Jedno a dvoj centové mince pritom naďalej zostávajú.

Lucia Barmošová, moderátorka: „Zaokrúhľovať na 5 či 10 centov sa začne v našich obchodoch už tento piatok. Týka sa to však iba platby v hotovosti. Jedno a dvoj centové mince pritom naďalej zostávajú.“
Ján Mečiar, moderátor: „Vy nimi zaplatíte, ale obchodník vám centy nevydá, sumu zaokrúhli. A to najpodstatnejšie je, že sa bude zaokrúhľovať až konečná suma celého nákupu, nie jednotlivých tovarov.“
Eva Bariová, redaktorka: „Jedno a dvoj centové mince rozhodne nevyhadzujte, platiť nimi môžete aj naďalej, ale v peňaženke ich budete mať menej a menej, pretože obchodníci ich vydávať prestanú.“
Peter Majer, hovorca NBS: „Znamená to že ak sa zaokrúhli nákup v hotovosti, len v hotovosti, keď sa platí kartou, tak sa zaokrúhľovať nebude, tak tieto jedno a dvoj cenovky sa spontánne vytratia z obehu.“
Eva Bariová: „Ľudia o pripravovaných zmenách v obchodoch vedia, ale zaokrúhľujú tak, ako ich učili v škole – matematicky.“
(začiatok ankety)
Opýtaná 1: „Euro 6 centov, tak 10.“
Eva Bariová: „Nie, jedna 5 centov.“
Opýtaná 2: „1,6, tak to bude 10 centov.“
Eva Bariová: „Nie, bude to 5.“
Opýtaná 3: „Od 50 centov nahor a pod 50 centov.“
Eva Bariová: „A keby bolo 1, 6?“
Opýtaná 3: „Tak dole, jedna.“
(koniec ankety)
Katarína Kleknerová, redaktorka: „Ľudia na hornom Zemplíne sa tešia, že sa týchto drobných mincí zbavia a majú naštudované aj to, ako treba nákup zaokrúhliť.“
(začiatok ankety)
Opýtaný 1: „1,2 ku nule a 3, 4 ku päťke.“
(koniec ankety)
Eva Bariová: „Toto je vzorová tabuľka, ktorú nám poskytla Národná banka Slovenska. Suma končiaca 1 – 2 centami sa zaokrúhli nadol, ale suma končiaca 3 či 4 centami už smerom nahor na 5 centov a až suma končiaca od 8 - 9 centov sa zaokrúhli na 10 centov.“
Martin Krajčovič (telefonát): „Obchodníci sa pripravujú na to už dlhodobo, pretože takáto zmena si vyžaduje zmenu pokladničných systémov, najmä teda softwarového riešenia, aby výsledný nákup v prípade platby v hotovosti sa dokázal zaokrúhliť.“
Eva Bariová: „Cenovky teda zostávajú nemenné a ľahko sa môže stať, že ak chlieb stojí 1 euro 42 centov, pri platbe v hotovosti zaplatíte euro 40. Ak sa ale rozhodnete pre platbu kartou, chlieb bude stáť euro 42.“
Martin Krajčovič (telefonát): „Áno, ale v podstate počas toho celého roka by na tom nemal tratiť, to znamená, že niekedy zaplatí o nejaké 1 – 2 centy naviac, ale zase potom mnohokrát ušetrí práve tie 1 - 2 centy a pôjde to na vrub obchodníka.“
Nadežda Machútová, prezidentka, ZO SR: „To znamená, že obchody s týmito mincami ešte naďalej budú mať trápenie, poviem to tak a budú naďalej musieť tie zostatkové mince vracať do komerčných bánk, platiť za ne poplatky.“
Eva Bariová: „Ak sa zameniť centy na celé eurá rozhodnete vy, lebo ich máte veľa v prasiatku, môžete ich odovzdať bezplatne Národnej banke Slovenska.“
Peter Majer: „Obchodníci musia prijať maximálne 50 kusov mincí. Ak ľudia budú mať chuť zameniť si jedno a dvojcentovky, ktoré majú doma, môžu ich priniesť do Národnej banky Slovenska a my ich zadarmo zameníme za iné mince, prípadne bankovky.“
Eva Bariová: „Zatiaľ je ale len 5 európskych krajín, kde sa povinne zaokrúhľuje.“
Peter Majer: „Fínsko, Belgicko, Holandsko, Írsko a Taliansko.“
Eva Bariová: „Katarína Kleknerová a Eva Bariová, televízia JOJ.“

Lucia Barmošová: „Príklad toho, ako sa bude po novom zaokrúhľovať hotovosť, či kombinovaná platba hotovosti a platobnej karty, nájdete aj na spravodajskom webe televízie JOJ noviny.sk.“

Zdroj: [27.06.2022; TV JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; Katarína Kleknerová;Eva Bariová / Lucia Barmošová;Ján Mečiar]