Životne dôležité pôdohospodárstvo

Prezident Zväzu obchodu SR Martin Katriak hosťom relácie Téma dňa v TA3 na tému "Životne dôležité pôdohospodárstvo". 
Peter Bielik, moderátor: „Som veľmi rád, že v štúdiu televízie TA3 môžem privítať už druhého ministra súčasnej vlády, ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského. Dobrý večer.“
Ján Mičovský, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (OĽaNO): „Dobrý večer.“
Peter Bielik: „A samozrejme last but not least dáma Jarmila Halgašová, poslankyňa Národnej rady. Vitajte u nás, dobrý večer.“
Jarmila Halgašová, poslankyňa Národnej rady SR (SaS): „Pekný večer prajem všetkým.“
Peter Bielik: „My sa budeme rozprávať o pôdohospodárstve. Koniec koncov pred malou chvíľou sme hovorili o tom, že sa za ľudí, ktorí bojujú v prvej línii, považujú aj rôzne profesie od ľudí, ktorí sa starajú o zomrelých cez upratovačky, hygienikov, umývačov a tak ďalej, všetci majú pravdu, pretože všetci sa naozaj dostávajú do priameho kontaktu, priameho ohrozenia s tou pandémiou. Sú to aj pôdohospodári? Pani poslankyňa, vy ste teraz iniciovali to, aby aj pôdohospodári patrili do kritickej infraštruktúry štátu. Kde je tam ten motív a prečo ste došli k takémuto rozhodnutiu?“
Jarmila Halgašová: „Pán redaktor, dovoľte mi na úvod takto pred všetkými najprv poďakovať všetkým potravinárom, poľnohospodárom a obchodníkom, ktorí s nasadením naozaj vyrábajú pre nás potraviny, spracovávajú suroviny a pestujú ich a zároveň aj predávajú. Naozaj sú to ľudia, ktorí sú v prvej línii a tak, ako sme mali možnosť aj dopočuť sa, tak napríklad v sektore obchodu zatiaľ nebol infikovaný žiaden zamestnanec. To je teda úžasné a zaslúži si to pochvalu. Ale ja sa teda potravinárstvu venujem dlhodobo a som v pravidelnom kontakte s potravinármi a vlastne po Novom roku nastalo to obdobie, kedy sa potravinári začali viacej kontaktovať a začali sa pýtať vlastne, čo s nimi bude. Čo s nimi bude, keď nastane ten výpadok pracovnej sily. Pretože to zaradenie potravinárov medzi kritickú infraštruktúru nebolo celkom jasné. Podľa pandemického plánu áno, podľa národného plánu kritickej infraštruktúry áno, ale žiaľ, v zákone o kritickej infraštruktúre zaradený neboli. A teraz boli tu samozrejme aj nejasné odpovede, čo sa týka nielen vakcinácie, ale aj vlastne zobratia, brania detí do predškolských a školských zariadení, kde nastala situácia, že v niektorých výkladoch zákona v niektorých predškolských zariadeniach brali len deti rodičov kritickej infraštruktúry. Rovnako to bolo aj s ochrannými pomôckami. Že teda prednostný nárok mali, mala sféra kritickej infraštruktúry. No takže bolo to potrebné riešiť a okamžite, žiaľ, priznám sa, že sme nevyužili práve otvorený zákon, ústavný zákon o mobilizácii a núdzovom stave, kde teda sú zaradení pracovníci zásobovania, čiže obchod je v zásade pokrytý, ale žiaľ, potravinári, poľnohospodári tam zaradení nie sú.“
Peter Bielik: „Ti, ktorí vyrábajú tie potraviny, tí tam nie sú.“
Jarmila Halgašová: „Tí, ktorí vyrábajú, tam nie sú. A teraz si predstavte situáciu, ešte dokončím, že vlastne by sa niektorý potravinársky podnik musel z nedostatku pracovnej sily zatvoriť. To, ten výpadok na pultoch by sa samozrejme nahradil. Nebol by nedostatok potravín, ale žiaľ, namiesto osemsto kamiónov, ktoré sa k nám, ktorými sa dovážajú potraviny denne, by sa to možno zvýšilo na tých tisíc kamiónov.“
Peter Bielik: „Boli by sme odkázaní na dovoz. Pán minister, táto zmena prišla od poslankyne Národnej rady. Paradoxne teda nie od nášho ministerstva. Vy ste boli nejako skoordinovaní alebo vás pani dámy poslankyne predbehli?“
Ján Mičovský: „Rád odpoviem, ale ešte predtým by som veľmi rád sa pridal vlastne k pani poslankyni aj v tom zmysle toho poďakovania, že máme tu v podstate koronakrízu rovných desať mesiacov plus mínus. A naozaj, za tých desať mesiacov sme nezaznamenali nejaké vážne výpadky v oblasti distribúcie potravín prvovýrobcov. Cez spracovateľov až po obchodníkov. Všetkým patrí poďakovanie, že sme … životne dôležitú vec. Pretože každý chceme mať trikrát denne jedlo na stole, pokiaľ sa dá, nemali v tomto ohľade žiadny problém. Naozaj je to úplne samozrejmé a to poďakovanie patrí všetkým v tomto reťazci.“
Peter Bielik: „Má to jedno nebezpečenstvo. Je dobré, že ste sa obaja poďakovali, lebo nie je to samozrejmé. Ľudia si myslia, že to je samozrejmé a potom si to trošku menej vážia. Nech sa páči, pán minister. Prerušil som vás.“
Ján Mičovský: „Presne tak. Čo sa týka iniciatívy pani poslankyne, ja veľmi rád priznávam, že naozaj ona bola tá, ktorá sa na mňa obrátila, že čo by som na to povedal, keby otvorili práve tú možnosť vstúpiť do toho koronazákonu a dať tam návrh, pozmeňovací návrh, ktorý by doplnil práve aj ten zákon, ktorý hovorí o kritickej infraštruktúre, o to, aby sme tam dostali aj pôdohospodárov. Tu treba len zdôrazniť jednu vec. Lebo naozaj, aby nevznikol dojem, že doteraz tí pôdohospodári boli úplne niekde mimo a že začali sme teda na úplne holej lúke zelenej stavať tú myšlienku, že treba pôdohospodárom pomôcť. My máme tu aj zákon a nariadenie o podnikoch hmotnej regulácie, respektíve hmotnej hospodárskej mobility. A to sú podniky, ktoré sú jednoznačne tu zaradené do oblasti, kde už máme, myslím, že ich je šesťdesiatsedem, ktoré sú z hľadiska pôdohospodárstva, ďalších dvadsaťtri lesníckych, kde sa úplne jasne zdôrazňuje, že tieto podniky používajú istú ochranu a že sú v systéme, ktorý bráni tomu, aby sme sa dostali do situácie, že nebudeme mať dostatok základných potravín, základných potrieb. Takže tá kritická infraštruktúra, tá je vlastne nad tým, ako keby spôsob, ako zabezpečiť tieto podniky z pohľadu i z takého strategického významu, z pohľadu toho, že budú mať veľmi jasný systém istého utajenia, tak ako to spomínal aj pán minister Krajniak, že sú to veci, ktoré sa už nemôžu zverejňovať. Je to istý výber podnikov, ktoré dostanú aj špecifické podmienky na to, aby mali svoje priestory nejako chránené, aby tam boli osobitné systémy kamerové, protipožiarne, aby tam boli nejaké trezory. Jednoducho je tam celý systém prvkov, ktorý zabezpečuje, aby takýto podnik, ktorý ešte bude musieť vybrať, lebo ten zákon hovorí o povinnosti pre náš rezort tieto podniky vybrať, aby sme jednoducho vedeli im dať taký status, ktorý zabráni nejakému teroristickému zneužitiu alebo niečomu podobnému. Takže to len upozorňujem, že ten spôsob ochrany tu je a toto je nadstavba, ktorá je dôležitá a ktorú vítame.“
Peter Bielik: „Aj tak som nie úplne celkom presvedčený, že toto sú tajné veci, pretože to, aké tu máme firmy a ktoré sú pre nás životne dôležité, je predsa známe a jasné. Ako je jasné aj to, že bez potravín sa nedá existovať a odkiaľ ich berieme, akým spôsobom ich získavame, kde ich kupujeme a tak. Takže tu je možno ešte istý deficit vysvetľovania si medzi novinármi a vládou, čo je vlastne na tomto utajené a čo už tajné nemá byť. Dáma a pán, ak dovolíte, som veľmi rád, že v spojení prostredníctvom siete Skype sme aj s predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory pánom Emilom Machom. Dobrý večer.“
Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory: „Dobrý večer prajem. Ďakujem za pozvanie.“
Peter Bielik: „Pán predseda, vy ste ocenili ten krok poslankýň Národnej rady a prijali ste to s porozumením, to znamená to, že poľnohospodári a pôdohospodári sú už súčasťou kritickej infraštruktúry štátu. Pani Halgašová spomínala viaceré také praktické problémy, ktoré sa týmto mohli vyriešiť. Prijímanie detí do škôlok a tak ďalej. Vyriešili sa? Pomôže takáto zmena v reálnom živote poľnohospodárov?“
Emil Macho: „Ďakujem za slovo, pán redaktor. Ak dovolíte, ja v prvom rade by som rád zareagoval na tie krásne slová, ktoré sme dnes počuli o tom poďakovaní a o tom vzdaní holdu všetkým pôdohospodárom a potravinárom a aj z toho miesta chcem vyjadriť také presvedčenie, že toto poďakovanie sa aj do konkrétnych krokov v rámci takého nášho poľnohospodárskeho, potravinárskeho života v roku 2021 aj prenesie do reálneho života. Čo sa týka prvkov kritickej infraštruktúry, tak sme veľmi radi, že poľnohospodári a potravinári po poslaneckej a výbornej poslaneckej aktivite poslancov Národnej rady, hlavne zo strany Sloboda a solidarita prenieslo a povýšilo z prvkov hospodárskej mobilizácie do prvkov kritickej infraštruktúry a vidíme, že v časoch krízy je dôležitý aj ten prvok kritickej infraštruktúry. To znamená, nielen firmy, ale aj naši zamestnanci a ľudia, ktorí sa dennodenne starajú či už o zvieratá alebo plynulú výrobu potravín, budú používať určité benefity, respektíve určité takú zvýhodnenie napríklad aj v tom, ako tu boli také výborné príklady uvedené a síce, či už sú to naše deti našich zamestnancov alebo či už je to prioritizácia pri očkovaní a pritom, že budeme používať nejaké tie výhody, čo sa týka prvkov kritickej infraštruktúry. Ale čo je dôležité, že to máme pevne a jasne zakotvené do zákona a tu chcem podotknúť, že ten zákon, pokiaľ sa nemýlim, by mal vstúpiť do platnosti od prvého apríla roku 2021, čiže tohto roku.“
Peter Bielik: „Ako konkrétne si myslíte, že táto zmena môže pomôcť pôdohospodárom? Ono v súčasnosti, a už sme to konštatovali, ľudia necítia nejaký deficit potravín, výpadky v dodávkach, možno sa viacerí budú pýtať, na čo taká zmena vôbec je, ak tu problém nepociťujú.“
Emil Macho: „Tak konkrétne, hovorím, môže sa preniesť hlavne do toho, že jednoducho pri takej krízovej situácii, ako je teraz. Tak napríklad deti našich zamestnancov budú môcť chodiť či už školskú dochádzku mať alebo prvky kritickej infraštruktúry v prípade výpadku napríklad hygienických potrieb alebo ochranných pracovných pomôcok, budú v prvom rade. Hej? Čiže to sú také konkrétne napríklad dva príklady som uviedol, ktoré nám v tom reálnom živote budú vedieť pomôcť.“
Peter Bielik: „Bude napríklad reálne aj to, čo žiada pán minister pôdohospodárstva, aby pätnásťtisíc ľudí z rezortu alebo z tých ľudí, ktorí pôsobia v tomto rezorte, čo sa týka výroby potravín alebo ich predaja a distribúcie, bolo prednostne zaočkovaných?“
Emil Macho: „Tak samozrejme, to prednostné zaočkovanie pre nás a pre našich zamestnancov je prioritou, aby sme zabezpečili plynulý chod potravín. Ale sami vidíme, že dennodenne zažívame to, že vlastne každé jedno povolanie je veľmi dôležité. Ale musíme to poradie tých zamestnancov alebo tých prvkov kritickej infraštruktúry nejako prioritizovať. A ja vítam aj túto iniciatívu pána ministra a dúfam, že tak jak poľnohospodári, potravinári sa do tých prvých miest potom, jak zaočkujeme našich úžasných zdravotníkov a seniorov, tak že potom budú nasledovať aj tak dôležité segmenty národného hospodárstva, akým bez pochyby poľnohospodárstvo a potravinárstvo je.“
Peter Bielik: „Pán minister, pätnásťtisíc to je pomerne veľká masa. Vzhľadom na počet vakcín, ktorý máme k dispozícii, v súčasnosti naozaj máme pretestovaných, ak sa nemýlim, pár desaťtisíc ľudí okolo tridsaťtisíc. Vy máte možno aktuálnejšie čísla. Ale teda tých pätnásťtisíc by bolo pomerne veľa. Boli by ste ochotný akceptovať ten model, ktorý v podstate sme dospeli spoločne, ku ktorému sme dospeli spoločne s pánom ministrom Krajniakom, že aj v tej kritickej infraštruktúre aj medzi tými ľuďmi, ktorí teda sú veľmi potrební na to, aby naše hospodárstvo, ekonomika, pôdohospodárstvo frčali ďalej, budeme vyberať podľa veku?“
Ján Mičovský: „No, určite treba povedať, že tie priority musia byť v krajine nejakým spôsobom zafixované. A ja plne rešpektujem, že je veľmi správne, aby sme chránili hlavne tých najviac zraniteľných dôchodcov, tie vekové kategórie nad tých sedemdesiatpäť rokov alebo aj na d osemdesiat. Ale zase rozhodne musím aj z titulu rezortnej pozície, aj z titulu takej logiky, aby sme mohli aj naďalej hovoriť, že máme možnosť poďakovať za to zabezpečenie plynulého dodávania potravín, je potrebné, aby sme siahli aj práve do tejto oblasti. Tak, ako o tom teraz rozprávame. A musím povedať, že tých pätnásťtisíc nie je konečné číslo. To je pätnásťtisíc len istá časť pracovníkov. My keby sme mali hovoriť úplne presne o všetkých, ktorí zabezpečujú tie logistické centrá, predajne samotné, potom aj veterinárov, ktorí tu fungujú. A keby sme zabezpečili aj tie podniky, o ktorých som rozprával, tie podniky, ktoré sú teda v tých subjektoch hospodárskej mobilizácie, tak by sme mohli dospieť k číslu, ktoré je okolo šesťdesiatpäťtisíc. Vieme, že dopyt je tu veľmi veľký a že musíme rešpektovať isté poradie. Tak ja som presvedčený, že práve to zaradenie do tohto systému kritickej infraštruktúry nám pomôže, že dokážeme sa v budúcnosti vysporiadať s tým, že to bude prirodzené. Zatiaľ možno zase môžeme povedať, že je to len tak, ako sme už na vláde o tom dvakrát rozprávali, že je potrebné, aby sme zobrali do úvahy aj tieto požiadavky obchodu. A verím, že teda dostaneme taký logický obraz toho, že by sme vedeli zaradiť týchto všetkých ľudí do takého poradia, kde to bude spravodlivé a primerané.“
Peter Bielik: „A hovoríme teda, pani Halgašová, o producentoch, o pestovateľoch, poľnohospodároch, tých ľuďoch, ktorí s tými vysokými čižmami chodia po tom poli? Alebo o tých ľuďoch, ktorí predávajú jednotlivé potraviny, už hotový rožok, chlieb, zeleninu a tak ďalej a dochádzajú do fyzického kontaktu s týmito produktami v potravinách, v predajniach?“
Jarmila Halgašová: „Bude už na ministrovi pôdohospodárstva a vlastne na rezorte, ako pripravia tie jednotlivé dokumenty. Ale vlastne do zákona sme dostali sektor pôdohospodárstva, podsektory potravinárstvo a poľnohospodárstvo. Čiže vlastne mali by tam byť aj súvisiace odvetvia, ale to zase závisí od toho, ako sa pripraví ďalší plán a výber podnikov. Ja by som len chcela podotknúť, že vlastne len v potravinárstve pracuje viac ako štyridsaťtisíc zamestnancov. Čiže tých pätnásťtisíc ja si myslím, že je veľmi skromný výber, skromné číslo. A treba si uvedomiť aj to, že vlastne o chvíľu, hoci máme január, začnú poľnohospodárske jarné práce. Čiže áno, si myslím, že tých pätnásťtisíc je síce skromné číslo, ale vieme sa, samozrejme, vysporiadať aj s tým a malo by to tak aj byť, že aj v tomto sektore kritickej infraštruktúry pôdohospodárstva by sa malo očkovať podľa veku. Čiže ja v tom nevidím problém, je to spravodlivé. Ale poľnohospodárstvo, potravinárstvo žiaľ nebolo v rámci vakcinačného plánu zaradené nikde. Aj to bol ten vlastne podnet, prečo sme požiadali pána ministra o spoluprácu a prečo sme teda chceli novelizovať tento zákon. Lebo keď sa potravinári pýtali, že kedy budú, prídu na rad v rámci vakcinácie, tak zrazu nevedel nikto dať relevantnú odpoveď. A predstavte si, že naozaj sa zatvorí podnik potravinársky a zrazu vlastne nebude dodávať na pulty obchodných reťazcov, tak vlastne toto vyprázdnené miesto sa zaplní potravinami dovezenými. My musíme urobiť všetko preto, aby sme zabezpečili výrobu slovenských potravín, aby sme zabezpečili výrobu a produkciu kvalitných poľnohospodárskych surovín a následne ako distribúciu do domácností.“
Peter Bielik: „Ďakujem, dáma a páni. Tých predajcov, ktorí prioritne zastupujú a predávajú slovenské potraviny, zastupuje v dnešnej relácii pán Martin Katriak zo Zväzu obchodu. Želám vám príjemný večer.“
Martin Katriak, prezident Zväzu obchodu SR: „Dobrý večer prajem.“
Peter Bielik: „Pán Katriak, opäť taká záludná otázka. No tak keď sa chválite a vy sa tým veľmi rád chválite, že sa COVIDom nenakazila ani jedna predavačka, opravte ma, ak sa mýlim, ale plus-mínus by to malo platiť, no tak potom prečo by práve vaši zamestnanci mali byť zaradení v nejakej kritickej infraštruktúre? Prečo by prednostne mali dostať nejakú vakcínu?“
Martin Katriak: „Ďakujem veľmi pekne za otázku. V prvom rade pozdravujem aj pani poslankyňu, aj pána ministra. Chcem povedať, že tá informácia o tom, že v obchode nie je nikto s prepáčením nakazený, tak to je scestná informácia. My prosím vás pekne podľa našich analýz evidujeme, že zhruba desať až pätnásť percent predavačov a predavačiek, pokladníkov, pokladníčiek sú chorí na pandémiu a ma veľmi mrzí, ma veľmi mrzí, že takáto informácia v takom objektívnom médiu, akou je TA3, odoznie. Musím tiež do úvodu povedať, pán redaktor, pani poslankyňa, pán minister, že popri nemocniciach, vlakoch, autobusoch je obchod ten, kde sa stretáva najviac ľudí. Dennodenne prichádza do našich potravinárskych predajní státisíce ľudí a to si nikto tuná neuvedomuje, že to je taká sila a také množstvo, že treba sa zaoberať tým, nielen to, že či s prepáčením ľudia, ktorých si ja vysoko vážim, v mliekarni ochorejú, ale my pomaly budeme a už aj zatvárame predajne. A ešte navyše k tomu nám vyskakuje taký problém, že povolil Úrad verejného zdravotníctva vstup do predajní aj osobám, ktoré sú nositeľmi, sú proste chorí. Však vôbec celá táto myšlienka je chorá, že také niečo sa povolilo. Chorý človek ide do električky, jednu zastávku, ide do obchodu. V obchode pekne sa prejde, nakúpi si, ide domov. Však to je, to je scestné, čo sa tuná robí. A my prosím vás pekne, keď sme na to upozornili príslušné autority, tak tie nám povedali, čo majú robiť tí ľudia, keď nemajú koho, kto by im išiel nakúpiť? Áno, ja to chápem. Ja sám v rodine som mal ľudí, ktorí boli chorí moji príbuzní. Ale poďme na vyšší princíp. Predsa nemôžeme a nesmieme do predajní, ale nielen do predajní, nikde tam, kde by nemali čo robiť, púšťať ľudí, ktorí sú nositeľmi. No a tu idem ďalej, prosím pekne, samozrejme, že obchodníci teraz počúvam pána ministra. Pánu ministrovi ďakujem, pretože sa ako jeden z prvých začal zaujímať o obchodníkov. Ďakujem ešte aj pani prezidentke, ktorá prvá v teda novoročnom prejave povedala, že si váži prácu obchodníkov. Proste treba si uvedomiť, že v obchode je prvý kontakt, je úplne prvý kontakt a my na nich zabúdame. Pani poslankyňa Halgašová urobila geniálny ťah, že zaradila časť potravinového reťazca. Ale mrzí ma a ja dlho poznám pani poslankyňu, že si nespomenula aj na obchodníkov, že tí tvoria tiež tú súčasť potravinového reťazca. Situácia vážené panie, vážení páni v obchode začína mať povážlivý trend. Na vidieku malé predajne alebo niektoré malé predajne sú už dneska zatvorené. Vzniká tuná, ak sa situácia nezlepší, možnosť toho, že predajne budú zatvárané v oveľa väčšom meradle. Opakujem znova, nerád, ale musím to podčiarknuť, ten, kto dal pani Halgašovej a pánu ministrovi informáciu, že v obchode nie je ani jeden nakazený, tak dal veľmi zlú službu. Možno v prvej etape sme mali ja neviem dva – tri, dve – tri desiatky nakazených, ale teraz je to zhruba tých pätnásť – osemnásť percent nakazených obchodníkov, ktorí musia zostať doma. A vzniká nám tuná problém, ako budeme ďalej prevádzkovať.“
Peter Bielik: „Pán Katriak, veľmi, veľmi…“
Martin Katriak: „Ešte prepáčte, musím dopovedať. Treba povedať to, že som rád, že pán minister osobne vyhľadal zástupcov obchodníkov počas zasadnutia vlády v piatok a zaujímal sa, aké počty obchodníkov a tak ďalej a tak ďalej. Ďakujem pekne, pán minister, ale bolo by dobré, aby sa aj obchodníci, tí ľudia nepomenovaní, nie s primeraným vzdelaním, ale poskytujúci fantastické služby dostali do pozornosti autorít.“
Peter Bielik: „Ďakujem veľmi pekne, pán Katriak. Zároveň aj ďakujem, že ste nás teda vyviedli z omylu. Bol som takmer presvedčený, že ten výrok som počul aj od vás. Asi sa to ale týkalo ešte tej prvej vlny.“
Martin Katriak: „Odo mňa nie, prvá vlna.“
Peter Bielik: „Je to možné, ďakujem veľmi pekne. Tak necháme zareagovať pána ministra. Je to teda trochu iná situácia. Myslíte si, že opäť to zaradenie do tej kritickej infraštruktúry to môže čiastočne vyriešiť?“
Ján Mičovský: „Celkom iste, že áno. A musíme jasne povedať, že treba sa stotožniť s tým, čo tu teraz bolo povedané. Jednoznačne nie je možné v tom reťazci od prvovýrobcu cez spracovateľa vynechať nejakým spôsobom obchod. Lebo akokoľvek by sme na to pozerali, akýkoľvek činiteľ keď sa naruší v tomto reťazci, tak nemôže to fungovať. Takže určite v tej kritickej infraštruktúre je potrebné, aby sme mali aj obchodné reťazce. Určite je to svätá pravda, že tiež je tam vysoká koncentrácia ľudí, ktorí sú alebo nie sú nositeľmi vírusu, to nevieme. Ale to riziko je tam extrémne veľké a treba jednoznačne povedať, že potrebujeme zaradiť aj obchodníkov presne do tohto systému, nakoľko bez toho by sme sa mohli dostať k tomu, že vieme jednoducho ochrániť tých, čo sú na začiatku reťazca a tých, čo sú na konci, by nejakým spôsobom mohli utrpieť. Takže áno, ja som si vedomý, že voči obchodu máme svoj dlh. Snažíme sa naozaj hľadať spôsoby, aby sme našli aj z hľadiska slovenských výrobkov a ja to chcem aj na tomto mieste povedať a oceniť, spôsob, aby sme slovenské výrobky prednostne vedeli ponúknuť, označiť. Aj v tomto ohľade tie rozhovory sú veľmi nádejné a myslím si, že spejeme k tomu, aby sme našli porozumenie, ktoré možno v minulosti nebolo také celkom samozrejmé, pretože ani jeden z týchto článkov, aj keď teda prioritne som minister pôdohospodárstva, nie je možné nejakým spôsobom vypustiť. A máme veľký záujem, aby to fungovalo od toho poľa až po toho zákazníka.“
Peter Bielik: „Pani poslankyňa, vaša reakcia na slová pána Katriaka?“
Jarmila Halgašová: „Ja si myslím, že vlastne zákon o ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, ktorý bol novelizovaný práve dvadsiateho ôsmeho decembra, v článku päť obsahuje ustanovenie, že sa môže vlastne, že tam je dôležité vlastne je tým prvkom aj zásobovanie. A medzi zásobovanie patrí aj obchod. Čiže to bol ten dôvod, že tam vlastne zásobovanie je. Potravinársky priemysel alebo pôdohospodárstvo ako také v tomto ústavnom zákone spomenuté nie je. Čiže ten nástroj na nejaké riadenie v takomto núdzovom stave na tento sektor nebol. Čiže vlastne aj to bol dôvod, prečo sa v rámci kritickej infraštruktúry dostal, sme zaradili len sektor pôdohospodárstva. A je samozrejme potom už na ministerstve, keď bude vypracovávať tie jednotlivé sektorové kritériá, kde sú teda prechodné obdobia, či vlastne nájde nejakú dohodu a zaradí do toho vlastne, do tých sektorových kritérií aj prvok obchodu.“
Peter Bielik: „Pán Macho, ako sa vy pozeráte na takéto riešenie? Myslíte si, že by to malo byť teda od poľa až po ten predaj, po ten pult?“
Emil Macho: „Jednoznačne a ja som veľmi rád, že aj tak horlivo sa pán prezident Zväzu obchodu ako vyjadril. Kvôli tomu, že jednoducho celý ten reťazec je nejakým spôsobom postihnutý. Tak keď pani predavačka nám nepredá tie potraviny, tak jednoducho ten, kto nepredá tie potraviny, keď bude chorá, tak my nebudeme vedieť podojiť, keď budeme mať chorých zamestnancov. Čiže toto je problém v rámci celej tej vertikály a určite s tým sa môžeme len stotožniť.“
Peter Bielik: „Pán Katriak, samozrejme, že obchodníci majú svoje problémy. Kto ich nemá v dnešnej dobe? Ale keď sa pozriem na celkovú bilanciu obchodných reťazcov, tak tržby vzrástli v roku 2020, čo sa týka reťazcov minimálne v potravinách a tak ďalej. Ako to vnímate? Kde vidíte príčinu takéhoto zdvihnutia tržieb v obchodných reťazcoch a čo to celkovo hovorí o možných perspektívach vášho podnikania?“
Martin Katriak: „No, obchod, pán redaktor, ďakujem pekne za otázku. Obchod si treba rozdeliť v tomto smere na dve časti – potravinársky obchod a k tomu patria ešte drogérie a lekárne a nepotravinársky. Pokiaľ ide o potravinársky obchod, treba povedať, že za rok 2020 nám prvé ukazovatele alebo prvé čísla hovoria to, že išli sme indexom zhruba okolo stoosem, stodeväť, čiže áno, vzrástol nám obrat. Pokiaľ ide ovšem o nepotravinárske predajne, tak tam je to jedna katastrofa. Tam je to jedna katastrofa, pretože tie obchody boli zatvorené a mnohé z nich aj zostanú zatvorené, pretože žiaľbohu nebudú sa vedieť rentalizovať. Pokiaľ ide o potravinársky obchod, tak prosím vás pekne, my sme prekonávali vďaka enormnému úsiliu našich predavačov, vďaka enormnému úsiliu výroby, slovenskej potravinárskej výroby, ktorým týmto tiež ďakujem, sme prekonávali tie počiatočné návaly spotrebiteľskej verejnosti. Čím nevznikla žiadna panika, žiadne nedorozumenia, žiadne problémy v zásobovaní. Pamätám si, ako s pánom ministrom hovorili, koľko treba mať zásob vo veľkoobchodných skladoch. My sme to, pekne sme to akceptovali, na čom sme sa dohodli všetci obchodníci slovenskí i nadnárodné obchodné reťazce. Čiže neprišlo k žiadnemu nedorozumeniu v zásobovaní a tuná treba vidieť tú skutočnosť, že nám išiel obrat nie nejakým obrovským číslom hore, ale išiel hore.“
Peter Bielik: „Tak, niekde je to päť, niekde desať percent, čo sú povedzme slušné čísla. Pán Katriak, veľmi pekne vám ďakujem za to, že ste si našli čas pre našich divákov. Želám príjemný večer.“
Martin Katriak: „Ďakujem veľmi pekne, pekný večer.“
Peter Bielik: „Dáma a páni, poďme otvoriť ešte ďalšiu tému. Ono naozaj to vyzerá podľa toho, že pôdohospodári sú zaradení do kritickej infraštruktúry, podľa toho, o čom tu všetkom diskutujeme, ako veľmi sú pre nás dôležité potraviny a ich výroba, že dávame veľkú prioritu tomu pôdohospodárstvu. A potom sa pozrieme na plán obnovy a odolnosti, ktorý sme poslali do Bruselu, a tam vraj nie je ani riadok o pôdohospodárstve. Je to pravda pán minister?“
Ján Mičovský: „No, celkom to pravda nie je. Ale môžeme povedať, že ten riadok je veľmi krátky. Lebo je tam šesťdesiat miliónov, ktoré sa týkajú pozemkových úprav. V tejto chvíli ja ďakujem pekne, že mám možnosť to tu vysvetliť, treba jasne povedať, že nič nie je ešte ukončené. Tie celé procesy dojednávania s Bruselom ešte budú mať svoje rôzne etapy a v tejto chvíli to, že sa odoslal tento plán v tejto podobe, neznamená, že tak aj skončí. Ja aj po rozhovore s ministerstvom financií aj s pánom ministrom Hegerom viem, že je tu ešte veľmi veľa aspektov, ktoré otvárajú fond obnovy a kde sa domnievame, že práve z toho titulu že zhruba tridsaťsedem percent má byť určené na zelené projekty. Že Európa veľmi zdôrazňuje biodiverzitu, veľmi zdôrazňuje zelenú architektúru. Tak som presvedčený, že bez rezortu pôdohospodárstva nie je možné naplniť tieto očakávania. A preto bez toho, aby som teraz dával nejaké záruky, rozhodne proces beží, nič nekončí. A môžem z tohto miesta povedať, že verím, že to číslo bude veľmi zaujímavé a pomôže práve tomu, aby nie, že sa ukázali, že sme nie niekde na konci, ale pomôže pôdohospodárom. Pretože my síce máme prostriedky na to, aby sme aj pomocou eurofondov zabezpečili základné kvalitné fungovanie pôdohospodárstva, poviem úprimne, lepšie a čistejšie, ako to bolo v minulosti. Ale ak hovoríme o reforme, ak hovoríme o zásadnej reforme, tak bez týchto peňazí si nepomôžeme. A napríklad tá jednoduchá vec, ako sú pozemkové úpravy, ale nie tie geodetické. Neviem, či som to tu už nespomínal v niektorej relácii, ale rád to zopakujem. Ale práve tie spoločné zariadenia. Tak často sa mi dáva do úst, že ten Mičovský spomína tie remízky, vetrolamy, aleje, jazerá, rybníky. Ale presne o to ide. Presne to potrebujeme dostať do systému a verím, že Brusel práve na toto je citlivý a že sa nám podarí zabezpečiť zaujímavé množstvo peňazí, ktorý našu krajinu už tohto roku začnú meniť k tomu, aby bola fragmentovanejšia, krajšia, pestrejšia, bohatšia.“
Peter Bielik: „Pre vás je veľmi dôležitá krajinotvorba a je to dôležitá funkcia, samozrejme. Otázkou je, ako to vnímate vy, tiež ste koaličná poslankyňa, súčasť koaličnej vlády. A zrazu pôdohospodárstvo, ktoré chceme mať na nejakej vysokej úrovni a ktorému dávame veľkú prioritu, tak sa v takom dôležitom dokumente spomína len v súvislosti s pozemkovými úpravami. Je to v poriadku z vášho pohľadu, pani poslankyňa?“
Jarmila Halgašová: „Tak ja celý ten proces prijímania plánu obnovy nevnímam veľmi šťastne. A skutočne rezortu pôdohospodárstva sa dostalo veľmi málo peňazí. Pritom keď si zoberieme celý európsky balík, tak v rámci európskeho balíka bolo vyčlenených až sedem a pol miliardy eur pre rozvoj vidieka. Čiže evidentne to poľnohospodárstvo, potravinárstvo v rámci plánu obnovy zaradené je. A teraz vlastne by som prešla k tomu, že ministrovi financií, pretože ten vlastne nezobral návrh pána ministra pôdohospodárstva Mičovského do úvahy a vlastne z toho celého balíka, ktorý mu bol posunutý, zobral len pozemkové úpravy. To je…“
Peter Bielik: „Je to váš stranícky kolega, pán minister.“
Jarmila Halgašová: „To je žalostne málo. Čiže ja by som povedala, ja teraz očakávam od pána ministra a som zvedavá, ako úprimne to s pôdohospodárstvom myslí on. Pretože ako ja si nemyslím, že vlastne výmena ministra by vyriešila situáciu. Všetko to stojí a padá na peniazoch. Zoberme si, že poľnohospodárstvo a potravinárstvo ako také je dlhodobo podfinancované. Čiže hneď, ako keby naozaj aj k tomu prišlo, tak ďalší minister neurobí nič, ak mu ten minister financií nedá viac peňazí.“
Peter Bielik: „Bola to veľká téma aj pred voľbami, pán Mičovský, prečo vám váš stranícky kolega nechce dať viac peňazí?“
Ján Mičovský: „Ešte raz zdôrazňujem, ten proces, aj keď sa zdá, že peniaze, teda požiadavka bola odoslaná do Bruselu, v žiadnom prípade nie je ukončený, beží. A ja som presvedčený, že nielen tie pozemkové úpravy s tými spoločnými zariadeniami, ale musím zdôrazniť aj práve, pokiaľ nám ide o biodiverzitu, lesný program, to všetko máme jednoducho veľmi slušne napísané, veľmi slušne oddiskutované. Ja som presvedčený, že ľudia aj na úrade predsedu vlády, aj na ministerstve financií, ktorým sme predložili tie materiály, ich pozorne prečítali, sú kvalitné, ďakujem aj na tomto, z tohto miesta, že takto to moji kolegovia urobili, venovali sme sa tomu naplno. A vždy som zdôrazňoval, nič nekončí, až na konci bude všetko rozhodnuté, a to stále ešte teraz platí. Takže tu nie sú žiadne výhrady, že by sme boli nejakí macošskí. Ja si viem predstaviť, a budem úprimný, že na tom ministerstve financií aj tie koaličné potreby z jednotlivých strán určite zaznievali a bolo, je vždycky ťažko naplniť všetky tie predstavy, ale som presvedčený, že nielen minister Heger, ale aj Brusel je na našej strane a my tam dostaneme opatrenia, ktoré určite pôdohospodárov potešia, ale tu musím povedať, že naše ministerstvo nečaká len takto s rukou, že milý Brusel alebo milé ministerstvo financií, daj. My sme naozaj v minulom roku urobili veľa opatrení, ktoré narušili peniazovody, ktoré boli nekalé, a máme možnosť povedať, že množstvo peňazí dáme ešte aj iných.“
Peter Bielik: „Dobre, dusíme, musíme naozaj dúfať, že sa vám to ešte podarí teda nejakým spôsobom zmeniť. Pán Macho, koniec koncov, máme obidvaja blízko k športu, tam sa hovorí, že koniec zápasu je vtedy, keď tá tučná pani spieva hymnu. Myslíte si, že je ešte tak ďaleko do konca tohto zápasu, že sa tam dá ešte niečo zmeniť z vášho pohľadu?“
Emil Macho: „Ja som, ja som presvedčený, presvedčený o tom, že to, že v pláne obnovy pôdohospodárstvo a potravinárstvo nie sú, tak to už je len čerešničkou na torte toho vývoja agropotravinárskeho sektora a hlavne tej komunikácie, ktoré posledných desať mesiacov zažívame. A rovnako si nemyslím, aj keď by som strašne rád dúfal, že vo fonde obnovy sa slovenské pôdohospodárstvo a potravinárstvo nájdu, ale nemyslím si, že je to reálna vec. otvorene poviem, je to veľmi negatívny signál pre celé pôdohospodárstvo, potravinárstvo, a nielen z najsilnejšej koaličnej strany, ale vo všeobecnosti v koalícii, lebo tam tie peniaze sa nejakým spôsobom delia. A ja po aj dnešnej debate, aj po tomto vystúpení, ja som presvedčený o tom, že už, už vo všeobecnosti po tých skúsenostiach, čo, čo máme, tak nielen papier, ale aj slovo už znesie všetko, lebo ja som presvedčený, že ďalší pol roka budeme počúvať, že ešte nie je záver a uvidíme, akým spôsobom to bude. Čiže pre slovenských pôdohospodárov a potravinárov to nie je dobrý signál. A otvorene poviem, keď by som sa mal vyjadriť tak, ako sa v kuloároch k tomuto faktu vyjadrujú pôdohospodári a potravinári, tak nič pekné by sme tuná, tuná nepočuli, lebo sme z toho zdesení. Máme za sebou kopec tlačoviek, kopec takých kvetnatých, krásnych rečí, ale to zrkadlo je jasné, šesťdesiatpäť miliónov na pozemkové úpravy a nič viacej tam nie je, ani zmienka o potravinárstve, ani zmienka o nejakej biodiverzite. Nehovoriac o tom, že nielen minister pôdohospodárstva chodí za ministrom financií, ale chodí aj minister životného prostredia. Nielen potravinári a pôdohospodári hovoria, že je tam málo peňazí na tieto opatrenia, ale hovoria aj organizácie, ako sú ochranári, ako, ako jednoducho oveľa viacej peňazí treba dať do krajiny. a je to veľmi, veľmi smutný signál a často krát aj rozmýšľame, čo vlastne máme robiť, aby si nás niekto v tejto krajine všimol a začal prinášať reálne, konkrétne riešenia na to, aby to pôdohospodárstvo a potravinárstvo sme pohli dopredu.“
Peter Bielik: „Pán Macho nezdieľa váš optimizmus, pán minister.“
Ján Mičovský: „Ja by som to trocha odľahčil, pán predseda Macho, určite vnímam, že situácia je vážna, ale predsa len, trocha odľahčenia si to zaslúži. Myslím, že už jednu fľašku som raz vyhral od vás, tak máte možnosť ju teraz ako trošinka stornovať. Ja sa stavím z tohto miesta, aj keď samozrejme, je to len symbolika, že určite ten výsledok nebude taký negatívny, ako sa teraz naznačuje. To nie je otázka môjho presvedčenia, to je otázka práve tej bruselskej agendy. Ja som presvedčený, že Slovenská republika si nájde vyšší stupeň porozumenia a takto životné prostredie, ako aj pôdohospodárstvo budú mať teda ďaleko väčší podiel na tom koláči, o ktorý sa takto zápasí, čo je úplne pochopiteľné.“
Peter Bielik: „A čo to bude, dobré biele, červené alebo kvalitná pálenka?“
Ján Mičovský: „Ja neviem, na čom sme to, ale tu išlo o tie ekoschémy.“
Emil Macho: „Ja, ja, ja, ja musím pána ministra poopraviť, lebo, lebo, musím pána ministra poopraviť, pán redaktor, ak dovolíte, lebo tú fľašku ešte, pán minister, ste nevyhral, lebo stavili sme sa, keď tie podmienky budú jasné a v Bruseli ešte podmienky, čo sa týka tých citlivých komodít, jasné nie sú, lebo ešte nemáme koniec, ten zápas ešte nie je dohratý do konca. A uvidíme, ako to celé dopadne, uvidíme, ako to celé dopadne. A ja vám v každom prípade držím palce, držím palce, aby tých peňazí sa čo najviac vybavilo, len tú istú pesničku, prepáčte, pán minister, už počúvame skutočne pol roka o tom fonde obnovy.“
Ján Mičovský: „No.“
Emil Macho: „A do Bruselu išlo šesťdesiatpäť miliónov eur.“
Ján Mičovský: „Ja musím na to zareagovať, že zatiaľ teda platí, že v tomto roku máme najlepší rozpočet zo štátneho rozpočtu, čo je teda veľmi pozoruhodné, že sme teda tých osemdesiattri miliónov, čo vysoko prevažuje tie predchádzajúce roky, dokázali v tomto ťažkom roku, postihnutom pandémiou. A aj keď chápem tie, že tie fľaše sú ešte virtuálne, verte tomu, že máme záujem nie pekne o tom rozprávať, ale mať tú koncovku, aby sme teda na konci si mohli povedať, znie to lepšie ako sme čakali, furt je to lepšie ako naopak. Verím, že aj s vašou podporou to dokážeme, pretože ten cieľ máme rovnaký. Však musím spomenúť, že keď sme začínali celý tento proces, a bez toho, aby sme nejak spolu komunikovali, sme sa zhodli na deväťdesiat percent, že sme napočítali tie hlavné kapitoly, ktoré je treba sanovať v rámci pôdohospodárstva úplne zhodne. Takže to znamená, že rozmýšľame rovnako, akurát máme každý iný pohľad a iné možnosti, a ja tie svoje využijem.“
Peter Bielik: „Trošku nadhľadu na záver od pani Halgašovej.“
Jarmila Halgašová: „Ja len dve poznámky. Ja by som chcela vlastne aj touto cestou požiadať ministra financií Hegera, aby našiel spoločnú reč s ministrom Mičovským a naozaj dokázal, že to pôdohospodárstvo, teda poľnohospodárstvo a potravinárstvo, patrí medzi, medzi priority a tak, ako to máme uvedené v programovom vyhlásení vlády, a tým pádom ako držím aj palce na to vyjednávanie. Ja si myslím, že, že, a teda rovnako súhlasím aj s predsedom Machom, že tých, tých, tých peňazí teda len na pozemkové úpravy je skutočne málo, treba sa viacej starať aj o potravinárov.“
Peter Bielik: „Dáma a páni, veľmi pekne vám ďakujem za to, že ste si našli čas dnes večer pre divákov televízie TA3. Budem veľmi rád, keď nás navštívite opäť. Príjemný večer.“
Jarmila Halgašová: „Ďakujeme za pozvanie a všetkým držím palce v tomto ťažkom období.“
Ján Mičovský: „Ďakujeme za pozvanie a ďakujem ešte raz aj pani poslankyni, ako aj zaznelo na začiatku, že bola iniciatívna. A v tomto ohľade sa ukázalo, že vieme spolupracovať v záujme dobrých vecí. Veľmi si to vážim.“
Peter Bielik: „Príjemný večer ešte raz.“

Emil Macho: „Ďakujeme pekne.“

Zdroj: [18.01.2021; TV TA3; Téma dňa; 19:50; R / Peter Bielik]