O výhradách strany Most-Híd k návrhu na osobitný odvod pre obchodné reťazce nevieme, vyhlásila ministerka pôdohospodárstva  

O výhradách strany Most-Híd k návrhu na osobitný odvod pre obchodné reťazce nevieme, vyhlásila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná z SNS. Ak sa strany na kompromise nedohodnú, hrozí, že Most odvod, ktorý má do štátnej pokladnice priniesť 120 miliónov eur, v druhom čítaní v parlamente nepodporí. Proti sú tiež obchodníci. Hovoria o riziku zatvárania prevádzok na dedinách. 

Marián Kukelka, moderátor:
“O výhradách strany Most-Híd k návrhu na osobitný odvod pre obchodné reťazce nevieme, vyhlásila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná z SNS. Ak sa strany na kompromise nedohodnú, hrozí, že Most odvod, ktorý má do štátnej pokladnice priniesť 120 miliónov eur, v druhom čítaní v parlamente nepodporí. Proti sú tiež obchodníci. Hovoria o riziku zatvárania prevádzok na dedinách.”
Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva (SNS):
“My o týchto pripomienkach nevieme, počkajme si na druhé čítanie.”
Martin Kalužák, redaktor:
“Odpovedala na otázku o osobitnom odvode vo výške 2,5 percenta Gabriela Matečná. Most-Híd však svoje pripomienky zverejnil ešte pred hlasovaním na októbrovej schôdzi parlamentu. Vtedy poslanci najmenšej vládnej strany návrh podporili, avšak s podmienkou zapracovania ich pripomienok. Tou najdôležitejšou je podľa poslanca Petra Antala, aby sa odvod nevzťahoval na malé dedinské obchody.”
Peter Antal, poslanec NR SR:
“To, že predkladatelia zákona s ministerkou ja neviem, či komunikujú, nekomunikujú na túto tému, avšak my sme veľmi jasne a hneď povedali, že máme výhrady.”
Martin Kalužák:
"Na Slovensku je približne 3-tisíc obcí. Problém budú mať hlavne domáci obchodníci, upozorňuje Martin Katriak zo Zväzu obchodu. V množstve dedín môžu ostať malé prevádzky slovenských reťazcov zatvorené."
Martin Katriak, Zväz obchodu SR:
“Budeme nútení uvažovať o ich zatvorení, lebo sa dostanú okamžite do straty. Bude to mať postih pre spotrebiteľov, pretože budú chodiť do mesta nakupovať.”
Martin Kalužák:
“Most-Híd podporuje výhrady obchodníkov. Ak ich Slovenská národná strana neprijme, Most podľa Petra Antala za odvod nezahlasuje.”
Peter Antal:
“Tie menšie obchodné prevádzky, ktoré týmto zákonom ako je predložený, sme hodili do jedného balíka s veľkými obchodnými reťazcami.”
Martin Kalužák:
“Rozhodovať sa bude v parlamente, namieta Gabriela Matečná.”
Gabriela Matečná:
“Skôr je to taká, by som povedala, ešte hypotetická otázka. Uvidíme, že čo sa udeje v parlamente.”
Martin Kalužák:
"Bez Mosta však odvod neprejde. Podporuje ho síce Smer-SD, ale proti je väčšina opozície. Martin Katriak zo Zväzu obchodu dúfa, že poslanci napokon odvod nepodporia."
Martin Katriak:
“Bodaj by sa nedohodli, lebo tým pádom by tento predpis nebol. Ale pokiaľ sa dohodnú, tak budeme veľmi, veľmi prosiť, aby sa dohodli aspoň na tých našich základných poznámkach.”
Martin Kalužák:

“Osobitný odvod pre obchodné reťazce má platiť od začiatku budúceho roka. Parlament o ňom bude hlasovať na najbližšej schôdzi. Martin Kalužák, RTVS.”

Zdroj: [23.11.2018; Rádio Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12:00; Martin Kalužák / Marián Kukelka]