Do stánkov mieria cigarety s rodným číslom, môžu zdražieť

Na cigaretových škatuľkách a balíčkoch s tabakom začali pribúdať nové kódy. Pozostávajú z písmen a číslic a každý je jedinečný. Pre označovanie týmito 28 znakmi môžu napokon tabakové výrobky zdražieť.  

Nariadenie platí od 20. mája.
BRATISLAVA. Na cigaretových škatuľkách a balíčkoch s tabakom začali pribúdať nové kódy. Pozostávajú z písmen a číslic a každý je jedinečný. Pre označovanie týmito 28 znakmi môžu napokon tabakové výrobky zdražieť.
Nariadenie Európskej komisie, ktorým sa v celej Únii zaviedol systém vysledovateľnosti tabakových výrobkov, je účinné od 20. mája. Cieľom je zamedziť protiprávnemu obchodovaniu s cigaretami.
Komisia odhaduje, že rozpočty členských štátov prídu každý rok o 11 miliárd eur na spotrebných daniach z nelegálne dovezených a predaných cigariet a tabaku.
Po novom preto každá škatuľka cigariet a balíček tabaku dostanú akési rodné číslo. Z neho sa bude dať zistiť, kde boli cigarety vyrobené, kto ich vyrobil a v ktorej trafike boli predané.
Masovejšie rozšírenie cigariet s novými kódmi sa očakáva v najbližších mesiacoch, teraz obchodníci predávajú zásoby zabalené ešte podľa starých pravidiel. Na prechod na nový systém majú rok.
((piano))Dvojnásobne viac ako odhadla Komisia
O koľko môžu cigarety zdražieť, tabakové spoločnosti nekomentovali. Len nedávno pritom ministerstvo financií schválilo vyhlášku, v ktorej stanovilo, koľko zaplatia výrobcovia cigariet štátu za jedinečné kódy.
Prečítajte si tiež:Kódy na cigarety dodá za milióny eur neznáma firma bez zamestnancov
Kým odhady Európskej komisie boli na úrovni 1,07 eura za tisíc vydaných kódov, Slovensko ju stanovilo vyššie. Za každých tisíc vydaných kódov zaplatia tabakové firmy štátu 2,14 eura.
“Je to dvojnásobok úrovne odhadnutej Komisiou a je vysoko nad úrovňou iných členských štátov,” upozorňuje výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky Ľubomír Tuchscher.
Organizácia združuje napríklad spoločnosti Philip Morris, Imperial Tobacco Slovakia či Japan Tobacco International.
Pre porovnanie, vo Veľkej Británii stanovili cenu na necelých 50 centov, v Litve dokonca na menej ako 30 centov na tisíc kódov.
Či bude Európska komisia skúmať, ako jednotlivé krajiny nastavili ceny za kódy, nevedno. Zastúpenie Komisie na Slovensku na otázky neodpovedalo.
Výrobcovia cigariet v minulosti tvrdili, že ak cena za kódy neprekročí odhad Komisie, vplyv na cenu bude minimálny. Vyššia cena za kódy naznačuje, že cigarety by teraz mohli zdražieť.
Tabakové spoločnosti zároveň upozorňovali, že náklady za kódy nebudú jediné. Niečo bude stáť napríklad aj tlač kódov na škatuľky.
Ministerstvo financií prisľúbilo, že po piatich rokoch cenu za kódy prehodnotí - vtedy totiž skončí platnosť zmluvy na softvér, ktorý štát kúpil za 3,8 milióna eur, aby dokázal jedinečné kódy výrobcom cigariet vydávať a sledovať predaj krabičiek.
Ešte môžu dopredať zásobyTrack and trace zapojiť sa musia všetky členské krajiny Európskej únie, cieľom je zabrániť nelegálnemu predaju cigariet, Slovensko dodala softvér spoločnosť Aureus+, štát za softvér zaplatil 3,8 milióna eur, vďaka kódu na cigaretách bude slovenská finančná správa, ale aj Únia vedieť, odkiaľ a ako putovala každá krabička cigariet až k spotrebiteľovi.
Aby sa naplnili ciele Komisie, musia sa do systému zapojiť všetky články obchodného reťazca. Nielen výrobcovia, ale aj distribútori, sklady a predajne, kde si cigarety napokon kupuje fajčiar.
Koľko predajní a trafík sa už registrovalo, nie je jasné.
Štátne DataCentrum, ktoré má systém sledovania výrobkov pod kontrolou, štatistiky nezverejnilo.
Z verejne dostupného registra sa však dá napríklad zistiť, že jedna z najväčších sietí trafík na Slovensku - spoločnosť GGT, má registrovaných zatiaľ do svojich desať skladov, naopak obchodný reťazec Lidl zaregistroval už niekoľko desiatok svojich predajní.
Tesco tvrdí, že stihlo registrovať všetky obchody, v ktorých predáva tabakové výrobky, ešte pred 20. májom.
Kto nie je registrovaný, nemôže predávať cigarety alebo tabak s novým označením, môže však ešte rok dopredávať zásoby.
České médiá upozorňujú, že pre registrácie môže byť zásobovanie pre niektoré trafiky problém. Zásoby majú spravidla len na niekoľko dní.
“Ešte stále je množstvo predajní, ktoré nie sú registrované. Bez týchto identifikačných kódov nie je možné výrobky nakupovať, čo môže viesť ku krátkodobému výpadku v ich distribúcii,” varuje Tuchscher.
Obchodný riaditeľ trafík GGT Roman Hatadam zas tvrdí, že problémy so zásobovaním by sa objaviť nemali. Práve preto, že platí prechodné obdobie do mája budúceho roka, počas ktorého štát nebude nikoho pokutovať.


Zdroj: [03.06.2019; ekonomika.sme.sk; Ekonomika / Slovensko; 00:00; Martina Raábová]