Ako zdražejú vajcia pred Veľkou nocou?

Za symbol jari platíme o 88 % viac ako minulý rok
BRATISLAVA - Veľká noc je pre kresťanov oslavou zmŕtvychvstania Ježiša Krista, spája sa však aj s ľudovými zvykmi, a tie si bez vajec nevieme predstaviť. Nielenže z nich vyrábame kraslice, ale dávame ich aj do koláčov, sú súčasťou obložených mís so šunkou a nechýbajú ani na Zelený štvrtok na tanieri so špenátom. Pred Veľkou nocou sa vajcia skrátka už tradične stávajú žiadanou komoditou a ich cena úmerne tomu stúpa. Symbolizujú životnú silu, narodenie a nesmrteľnosť. Koľko nás však tento jarný symbol stojí?
Slovenských vajec by malo byť v období pred Veľkou nocou na trhu dostatok. Predpokladá to aspoň riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár. „Produkcia vajec prebieha na farmách nepretržite a slovenskí producenti dokážu každoročne pokryť zvýšený záujem o vajcia v predvianočnom, ako aj predveľkonočnom období,“ vraví.
Kvalita vajec nemá podľa Molnára žiaden súvis so spôsobom chovu ani s veľkosťou vajec. Zloženie vajec závisí iba od podávanej kŕmnej zmesi a jej zloženia a to je pri všetkých spôsoboch chovu takmer identické. „Ak sa do krmiva pridajú niektoré zložky, ako sú omega mastné kyseliny, vláknina, prípadne vitamíny a minerály, vajcia obsahujú vyšší podiel týchto látok,“ vysvetľuje riaditeľ.
Spôsob chovu má však vplyv na znečistenie vaječnej škrupiny, ako aj na množstvo mikroorganizmov obsiahnutých vo vajciach. Najčistejšie vajcia sú podľa Molnára z klietkových chovov. „Vajcia z podstielkových chovov a z voľného výbehu majú na povrchu niekoľko 10 000 až 100 000 viac baktérií, pretože sú viac znečistené a predstavujú zvýšené riziko možnosti kontaminácie jedla.“
PREČO RASTÚ CENY VAJEC
Je potrebné rozlišovať medzi odbytovou cenou, za ktorú predáva producent vajec vajcia do obchodnej siete, a spotrebiteľskou cenou, za ktorú predáva obchod vajcia spotrebiteľovi. Priemernú spotrebiteľskú cenu stanovujú obchodníci, nie producenti vajec. „Dôvodom rastu odbytových cien vajec v priebehu rokov 2022 a 2023 je výrazný rast cien vstupov v chove nosníc. Za posledný rok a pol chovateľom nosníc vzrástli ceny kŕmnych zmesí o 80 %, ceny elektrickej energie a plynu o 400 %, ceny obalových materiálov o 100 %,“ vraví Molnár. Rast cien nákladov vyvolal rast odbytových cien. Rast cien kŕmnych zmesí pre nosnice sa negatívne prejavuje na ekonomike ich chovu , pretože každé zvýšenie cien kŕmnych zmesí má zásadný vplyv na rast výrobných nákladov . Dôvodom je skutočnosť, že náklady na krmivá predstavujú viac ako 50 % všetkých nákladov v chove nosníc.
ZA ROK VZRÁSTLA CENA O 88 %
Pavol Konštiak, viceprezident Zväzu obchodu SR
- Rozdiel v cene pri sfarbení vajec neevidujeme, jediný rozdiel v cene je pri veľkosti vajec M/L. Ďalej cenu ovplyvňuje spôsob chovu sliepok, teda či ide o chov klietkový, podstielkový alebo voľný výbeh, pričom klietkový je najlacnejší a voľný výbeh najdrahší. Cena vajec L vzrástla v priebehu 12 mesiacov z 0,1275 na 0,24 eura, teda o 88 %, cena vajec M vzrástla v priebehu 12 mesiacov z 0,15 na 0,26 eura, teda o 73 %. Aktuálna obchodná cena s DPH je pri veľkosti M 0,24 € a pri veľkosti L je to 0,26 €.
AKO ICH SKLADOVAŤ?
Ideálna teplota v chladničke je 4,5 °C alebo nižšia.
Skladovať v pôvodnej škatuli v chladničke, čo najbližšie k zadnej časti. Kartón ich chráni pred možným rozbitím a zabraňuje tomu, aby zachytávali nežiaduce pachy alebo príchuti z iných potravín v chladničke.
Na dvierkach chladničky vajíčka radšej neskladujte, aj keď je tam na to určená priehradka. Keďže sa často otvárajú, teplota tam často kolíše.
KOĽKO VYDRŽIA V CHLADNIČKE?
Vajíčka si môžete nakúpiť do zásoby už teraz, mesiac pred Veľkou nocou. Ak ich správne uskladníte, vydržia surové tri až päť týždňov.
TEST ČERSTVOSTI
Vložte vajíčko do misky s vodou.
Ak vajce leží na dne misky, je ešte celkom čerstvé.
Ak stojí vzpriamene na dne, dá sa ešte zjesť, ale treba ho spotrebovať čo najskôr.

Ak sa vajce vo vode vznáša, už nie je vhodné na jedenie

Zdroj: [14.03.2023; Nový Čas; Servis; s. 12; irk] Autor: irk